هوم پلاس / مجله آنلاین / نکات خانه داری / پاک کردن انواع لکه رنگ از روی لباس
پاک کردن انواع لکه رنگ از روی لباس
1399/10/03

پاک کردن انواع لکه رنگ از روی لباس

در برهه‌ای از زمان وسوسه‎‌ی رنگ کردن خانه یا کار کردن بر روی یک بوم نقاشی و خلق آثار هنری به سراغ همه‌ی ما می‌آید. در نگاه اول، کاری آسان به نظر می‌رسد و کافیست برس رنگ و سطلی از رنگ مورد علاقه را تهیه کنید و همزمان با ریتم آهنگ مورد علاقه‌یتان شروع به حرکت دادن قلم مو و برس رنگ کنید. در دقیقه‌ی بعد، درست زمانی که غرق در رقص و خلق آثار خود هستید؛ چند لکه رنگ بر روی لباس شما بریزد و باعث وحشت شما شود. دیگر لازم نیست نگران باشید، هوم پلاس قصد دارد تا با معرفی چند ترفند ساده در تمیز کردن رنگ از روی لباس به شما کمک ‌کند. پاک کردن لکه‌ها به نوع رنگ و پارچه‌ی لباس بستگی دارد. مهم‌ترین نکته این است که برای پاک کردن رنگ از روی لباس باید تا قبل از خشک شدن رنگ اقدام کنید.

پاک کردن لکه رنگ ساختمانی از روی لباس

  پاک کردن رنگ ساختمانی از روی لباس  

برای رنگ کردن ساختمان، کلافه‌های در و قرنیزها اکثرا با رنگ‌هایی بر پایه‌ی روغن سر و کار دارید. معمولا این رنگ‌ها را به سختی می‌توان از سطوح، به خصوص لباس و پارچه پاک کرد. حتی اگر نقاش ماهر ساختمان هم باشید؛ هنگام رنگ آمیزی ساختمان احتمال دارد لباس و پوست خود را رنگی کنید. ریختن رنگ‌های روغنی و پلاستیکی بر روی لباس که اغلب در رنگ‌آمیزی ساختمان استفاده می‌شود، امری طبیعی است. لایه‌های ناشی از رنگ ساختمان بر روی لباس، کمی ضخیم‌تر از سایر لکه‌ها است. متاسفانه پاک کردن لکه‌های رنگ ساختمانی کار آسانی نیست. بهترین حلال برای پاک کردن رنگ‌های ساختمانی، تینر روغنی یا الکل است اما از معایب این حلال‌ها، می‌توان به از بین رفتن رنگ پارچه اشاره کرد. امروزه افرادی سودجو نفت را به جای تینر روغنی می‌فروشند. تینر روغنی مرغوب دارای ویژگی‌های زیر است:

 •  باعث رقیق شدن رنگ می‌شود.
 • کم بو است.
 • با سرعت خشک می‌شود.
 • کیفیت رنگ را حفظ می‌کند.
 • حرکت قلمو و غلطک را آسان می‌کند.

نکته‌ای که لازم است به خاطر بسپارید این است که هنگام پاک کردن رنگ ساختمانی از روی لباس نباید از آب استفاده کنید. رنگ‌های ساختمانی به راحتی در آب حل نمی‌شوند؛ حتی ممکن است آب فرآیند پاکسازی را سخت‌تر کند.


«مقاله "نکات شستن لباس‌ها با دست" و "پاک کردن جوهر خودکار از روی لباس" هوم پلاس را از دست ندهید!»


مراحل پاک کردن رنگ از روی لباس:

 

مراحل پاک کردن رنگ از روی لباس

 

۱. ابتدا لباس را از داخل برگردانید و زیر آن را پارچه‌‌ی تمیزی که جاذبه‌ی زیاد دارد یا یک حوله قرار دهید.

۲. با استفاده از حلال محل لکه را مرطوب کنید تا زمینه‌ی تمیز کردن رنگ از روی لباس فراهم شود.

۳. پارچه‌ی خیس شده را با پارچه‌ی خشک و تمیز جایگزین کنید.

۴. بعد از پاک شدن رنگ، لباس را به مدت ۱ ساعت در آب گرم قرار دهید.

۵. با دست محل لک شده را مالش دهید تا حلال و رنگ باقی‌مانده تمیز شود.

۶. ماده‌ی شوینده مناسب با لباس را به آب گرم اضافه کنید و محل رنگ را به خوبی بشویید.

۷. لباس را از آب گرم خارج کنید و در ماشین لباسشویی قرار دهید.

 

در هنگام پاک کردن رنگ از روی لباس، اگر مشاهده کردید که رنگ لباس در حال تغییر است، استفاده از حلال را متوقف کنید.

 

تمیز کردن رنگ روغن از روی لباس :

 

رنگ روغن جلای فوق العاده براق و زیبایی دارد. نقاشی کشیدن با رنگ روغن برای بسیاری از افراد، کاری لذت بخش است و هیچ چیز بدتر از ریختن چند قطره رنگ بر لباس در هنگام کار بار رنگ روغن نیست. تمیز کردن رنگ از روی لباس، زمانی که رنگ روغن است؛ کار را کمی سخت و پیچیده‌ می‌کند. برای پاک کردن رنگ از روی لباس، لازم است تا زمانی که رنگ تازه و مرطوب است، مقدار رنگ اضافی را با کارد یا لبه‌ قاشق بردارید. روش‌های تمیز کردن رنگ روغن از روی لباس مانند پاک کردن رنگ ساختمانی از روی لباس است؛ تنها حلالی را که می‌توان در اینجا اضافه کرد، سقز است. سقز، موثرترین حلال در بین حلال‌های رنگ بر پایه روغن است که آثار تهاجمی کمی دارد. روش تمیز کردن رنگ از روی لباس به وسیله سقز شامل مراحل زیر می‌شود:

 • لباس را بر روی پارچه یا حوله قرار دهید.
 • لکه‌ی رنگ را با سقز مرطوب کنید تا نرم شود.
 • رنگ اضافی را با چاقو و با احتیاط بردارید تا نقاط دیگر لباس رنگی نشود.
 • لباس را در آب گرم به همراه مواد شوینده مالش ‌دهید.
 • اگر لکه‌ی رنگ تمیز نشد، لباس را در ماشین لباسشویی بشویید.
 

«مقاله "پاک کردن لکه خون از روی لباس، مبل و فرش" هوم پلاس را از دست ندهید!»


پاک کردن رنگ گواش از روی لباس و پارچه

  پاک کردن رنگ گواش از روی لباس و پارچه  

محال است در حال کار با رنگ گواش باشید و رنگی نشوید. حلال گواش آب است و در اثر حل شدن رنگدانه‌ها در آب به دست می‌آید. خبر خوب در کار کردن با گواش این است که تمیز کردن رنگ از روی لباس بسیار سریع و آسان است. برای تمیز کردن رنگ از روی لباس و پارچه بهتر است قبل از خشک شدن رنگ اقدام کنیم. اگر لکه‌ی رنگ گواش خشک شد، آن را از لباس و پارچه جدا کرده و سپس به پاک کردن لک اقدام کنید. اگر رنگ هنوز تازه باشد رنگ اضافی را از روی لباس پاک کنید و سپس برای پاک شدن لکه‌ی رنگ گواش اقدام کنید. برای پاک کردن رنگ از روی لباس می‌توان از شستشو استفاده کرد و برای این کار چند حلال وجود دارد.

حلال‌ها شامل موارد زیر است:

۱. آب زمانی که رنگ گواش بر روی لباس یا پارچه بریزد با ریختن مقداری آب گرم می‌توان باعث رفع لکه‌ی رنگ شد. ریختن مقداری آب گرم بر روی لکه‌ی رنگ، زمینه را برای پاکسازی آسان می‌کند.

۲. استون پاکسازی با استون گام اول در تمیز کردن رنگ از روی لباس به حساب می‌آید. ابتدا به کمک استون لکه‌ی رنگ را تمیز کنید؛ سپس اقدام به شستن لباس کنید.

۳. صابون برای تمیز کردن رنگ از روی لباس به وسیله‌ی صابون فقط کافی است مقداری صابون را رنده کرده وسپس در یک لیوان آب حل کنید. محلول به دست آمده را بر روی لکه‌ی مورد نظر بریزید تا زمینه برای پاک کردن رنگ از روی لباس آماده شود.

۴. تینر حلال دیگری که برای پاک کردن رنگ گواش مورد استفاده قرار می‌گیرد، تینر است. اگر با استفاده از روش‌های قبلی موفق به پاک کردن رنگ از روی لباس نشدید، تینر می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

بعد از شناخت حلال‌ها، وقت معرفی روش تمیز کردن رنگ از روی لباس رسیده است. برای پاک کردن رنگ گواش از روی لباس و پارچه به وسایل زیر نیاز داریم. وسایل مورد نیاز:

 • پارچه یا اسفنج
 • حلال
 • پارچه خشک
 • پنکه یا سشوار

پارچه تمیز و اسفنج را مرطوب کنید. رنگ اضافی را با ناخن یا وسیله‌ای دیگر جدا کنید. با استفاده از حلال مورد نظر، لکه‌ی رنگ را تازه و مرطوب کنید. بعد از مرطوب شدن لک، با اسفنج یا پارچه از لبه‌ی رنگ شروع به تمیز کردن کنید. به محض کثیف شدن اسفنج یا پارچه، پارچه یا اسفنج خود را عوض کنید.


«مقاله "پاک کردن لکه روغن و چربی از روی لباس، مبل و فرش" هوم پلاس را از دست ندهید!»


پاک کردن رنگ مو از روی لباس

یکی از مشکلات رنگ کردن مو در خانه، دیدن لکه‌های رنگ مو بر روی لباس مورد علاقه‌ی فرد یا مبلمان منزل است. تمیز کردن رنگ مو از روی لباس در ظاهر کاری دشوار به نظر می‌رسد، اما با انجام ترفندهایی مناسب با نوع و رنگ پارچه می‌توان به راحتی لکه‌های ناشی از رنگ مو را از بین برد.

 

لباس‌های سفید

بهترین راه برای تمیز کردن رنگ از روی لباس‌های سفید، استفاده از سفیده کننده معمولی است.

 • لباس‌ها را به مدت چند ساعت در داخل محلول سفید کننده قرار دهید و سپس به طور کامل آبکشی کنید.( نسبت سفید کننده به آب، ۱ به ۴ باشد)
 • بعد از گذشت چند ساعت، لباس را به طور کامل آبکشی کنید.
 • بعد از پاک شدن کامل لکه، لباس را به روش عادی با مواد شوینده در لباسشویی بشویید.

لباس‌های رنگی

برای تمیز کردن رنگ از روی لباس‌های رنگی از چند روش می‌توان استفاده کرد:

روش اول:

 • یک اسفنج را به حلال آغشته کنید و بر روی لکه‌ی رنگ بگذارید و اجازه دهید به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند.
 • با یک قاشق و یک پارچه تمیز رنگ را از روی لباس پاک کنید.
 • لباس را به مدت ۸ ساعت در ظرفی حاوی آب اکسیژنه قرار دهید.
 • لباس را با مایع‌های لباسشویی حاوی آنزیم‌های لکه‌بر بشویید.

روش دوم:

در یک سطل آب، ۲ قاشق ماده‌ی شوینده و ۱ قاشق آمونیاک ساده اضافه کنید. لباس را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در این محلول قرار دهید و محل لکه را بهم بمالید تا لکه کم رنگ شده و از بین برود. بعد از گذشت ۲۰ دقیقه لباس را آبکشی کنید.

روش سوم:

در یک سطل آب و سرکه را به نسبت ۱ به ۴ ترکیب می‌کنیم. لباس یا پارچه را به مدت ۳۰ دقیقه در محلول به دست آمده قرار دهید؛ سپس لباس را با مواد شوینده شسته و آبکشی کنید.

روش چهارم:

کمی جوش شیرین به همراه مواد شوینده دارای آنزیم لکه‌بر می‌تواند ترکیب خوبی برای تمیز کردن رنگ از روی لباس باشد.

سوالات متداول | پاک کردن لکه رنگ

حلال رنگ گواش چیست؟

حلال گواش آب است و در اثر حل شدن رنگدانه‌ها در آب به دست می‌آید. خبر خوب در کار کردن با گواش این است که تمیز کردن رنگ از روی لباس بسیار سریع و آسان است. همچنین برای پاک کردن لکه گواش میتوانید از حلال های دیگری مثل استون، صابون و تینر نیز استفاده کنید.

رنگ روی لباس با چی پاک میشه؟

متاسفانه پاک کردن لکه‌های رنگ ساختمانی کار آسانی نیست. بهترین حلال برای پاک کردن رنگ‌های ساختمانی، تینر روغنی یا الکل است اما از معایب این حلال‌ها، می‌توان به از بین رفتن رنگ پارچه اشاره کرد.

بهترین حلال برای پاک كردن رنگ روغن خشک شده از روی لباس چیست؟

برای پاک کردن رنگ روغن از روی لباس، لازم است تا زمانی که رنگ تازه و مرطوب است، مقدار رنگ اضافی را با کارد یا لبه‌ قاشق بردارید. روش‌های تمیز کردن رنگ روغن از روی لباس مانند پاک کردن رنگ ساختمانی از روی لباس است؛ تنها حلالی را که می‌توان در اینجا اضافه کرد، سقز است. سقز، موثرترین حلال در بین حلال‌های رنگ بر پایه روغن است که آثار تهاجمی کمی دارد.
این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.