هوم پلاس / مجله آنلاین / شستشوی لباس / پاک کردن لکه وایتکس روی لباس
استفاده از الکل برای از بین بردن لکه وایتکس
1401/01/14

پاک کردن لکه وایتکس روی لباس

وایتکس از موادی است که اگر بر روی لباسی ریخته شود، ایجاد لک می‌کند و رنگ لباس را از بین می‌برد. از بین بردن لکه وایتکس روی لباس به سادگی امکان‌پذیر نیست؛ به عبارتی کاملاً نمی‌توان رنگ پارچه را به حالت اولیه برگرداند. با این حال، روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید با آن‌ها لکه را خنثی کنید و از سوراخ شدن پارچه جلوگیری نمایید. البته روش‌هایی هم وجود دارد که تا حدی رنگ پارچه را برمی‌گردانند. اگر لباسی دارید که در اثر وایتکس تغییر رنگ داده، با هوم پلاس همراه باشید تا با یک سری از راهکارها برای از بین بردن لکه وایتکس روی لباس آشنا شوید.

مواد مورد نیاز برای از بین بردن لکه وایتکس

برای از بین بردن لکه مایع سفیدکننده، بیشترین موادی که به آن‌ها احتیاج خواهید داشت، الکل و قهوه برای لباس‌های تیره و جوش شیرین برای خنثی و تضعیف کردن لکه وایتکس روی لباس است. مواد دیگری مانند پاک کننده رنگ و رنگ‌های پارچه قابل شست‌وشو نیز می‌توانند شما را در از بین بردن لکه وایتکس روی لباس یاری کنند.

از بین بردن لکه وایتکس روی لباس و پارچه

روش‌های پاک کردن لکه وایتکس از روی لباس

لکه وایتکس روی لباس از جمله لکه‌های ماندگار است؛ پس قبل از اینکه دیر شود، می‌توانید لباس را با آب سرد شست‌وشو دهید تا از پخش شدن لکه وایتکس روی بخش‌های دیگر لباس جلوگیری کند؛ به عبارتی با این راهکار، روش خنثی کردن را انجام می‌دهید. این کار بهتر است قبل از ترمیم رنگ لباس صورت پذیرد. در این مطلب، آن دسته از روش‌های از بین بردن لکه وایتکس پیشنهاد می‌شود که اکثراً خانگی بوده و مواد موردنیاز آن‌ها در دسترس است.

پاک کردن لکه وایتکس با الکل

برای اینکه لکه وایتکس روی لباس را با الکل پاک کنید، به الکل ایزوپروپیل نیاز دارید. پنبه را به الکل آغشته کنید و سپس پنبه را از بیرون لکه به داخل آن بکشید. با این کار تا حدودی، رنگ لباس به حالت اولیه برمی‌گردد. البته یادتان باشد که برای لکه‌های کوچک این روش تا حدی جوابگو است. اگر لکه‌های ایجاد شده خیلی زرد هستند، نیاز به زمان بیشتری برای ماندن الکل بر روی لکه دارید. قسمتی را که الکل زده‌اید، با آب پاک کنید و اجازه دهید تا لباس کاملاً خشک شود.

در صورت مشاهده دوباره لکه، یک پارچه را به پراکسید هیدروژن آغشته کرده و روی لکه لباس بکشید. با این کار، لکه‌های زرد به سفید تبدیل می‌شوند؛ چراکه پراکسید همانند سفیدکننده عمل خواهد کرد. در نهایت، لباس را دوباره شست‌وشو دهید. توجه کنید که این راهکار برای لباس‌های تیره بسیار مناسب است.

در مورد ماده هیدروژن پراکسید، لازم به ذکر است که این ماده همان آب اکسیژنه بوده و یک سفیدکننده قوی شناخته می‌شود؛ بنابراین در بیشتر مواقع به جای مواد سفیدکننده‌ای مانند وایتکس، از این محلول می‌توانید استفاده کنید.

به هنگام استفاده از هیدروژن پراکسید باید موارد ایمنی را جدی بگیرید و مانع از تماس پوست با آن شوید. همچنین باید این ماده را به دور از مواد اشتعال‌زا نگه‌داری کنید. ضمن اینکه همانند دیگر ماده‌های پاک‌کننده از ترکیب هیدروژن پراکسید با سایر مواد جداً خودداری نمایید.

پاک کردن لکه وایتکس با جوش شیرین

اگر در حین کار با وایتکس متوجه لکه وایتکس روی لباس شدید، بهتر است برای پاک کردن آن به موقع عمل کنید. قسمت دارای لکه را با آب سرد شست‌وشو دهید تا اضافی محلول وایتکس از لباس و پارچه خارج شود. مقداری جوش شیرین را با آب مخلوط نمایید. به نسبت بین این دو ماده دقت کنید تا مقدار جوش شیرین بیشتر باشد و ترکیب نهایی به یک خمیر تبدیل شود. خمیر به دست آمده را به آرامی بر روی لکه وایتکس به میزان مساوی پخش کنید. پس از گذشت مدت زمانی، خمیر را با یک مسواک یا براش خیلی آهسته بتراشید. از بین بردن لکه وایتکس با جوش شیرین، به خنثی کردن لکه وایتکس روی لباس کمک می‌کند.

پاک کردن لکه وایتکس با رنگ کردن لباس

یکی از روش‌های از بین بردن لکه وایتکس از روی لباس، رنگ کردن آن است. اگر لکه کوچک باشد، می‌توانید از رنگ‌های مخصوص پارچه که قابلیت شست‌وشو نیز دارند، استفاده کنید. البته رنگ باید هم‌رنگ با پارچه باشد.

ممکن است لکه وایتکس بزرگ باشد و اکثر افراد ترجیح بدهند که لباس خود را یک‌دست رنگ کنند. برای این کار دو روش وجود دارد: تحویل لباس به کارگاه رنگرزی یا استفاده از روش خانگی برای رنگ کردن لباس موردنظر.

برای اینکه لباس را در خانه رنگ کنید، به رنگ دلخواه خود و یک پاک کننده رنگ نیاز خواهید داشت. داخل تشت یا وان، آب داغ را باز کنید. مقداری از پاک کننده رنگ را به آب اضافه نمایید. لباس موردنظر را بین ده الی سی دقیقه، داخل آب قرار دهید تا خیس شود. در این مدت زمان، باید رنگ لباس از بین برود. آب داخل تشت را خالی کرده و دوباره پر از آب کنید. این بار، رنگ دلخواه خود را به آب اضافه کنید. تمامی دستورالعمل‌های رنگ کردن لباس روی بسته رنگ نوشته شده است. با رعایت آن‌ها، رنگ لباس شما به رنگ مورد نظرتان تبدیل می‌شود.

توجه به دو نکته در این روش لازم است. اول اینکه میزان استفاده از پاک کننده رنگ به تعداد دفعات شست‌وشوی لباس و اندازه لباس بستگی دارد. برای لباس‌های کوچک، دو بسته کافی است. همچنین مدت زمان نگه‌داشتن لباس در داخل پاک کننده رنگ، به میزان تیرگی آن بستگی دارد.


بیشتر بخوانید: جلوگیری از رنگ پس دادن لباس


پاک کردن لکه وایتکس از روی انواع لباس

انواع لباس دارای رنگ‌ها و ضخامت‌های متنوعی هستند؛ به همین دلیل روش‌های از بین بردن لکه وایتکس برای همه لباس‌ها به یک نحو نیست و اگر به این موضوع توجه نشود، به راحتی به الیاف و بافت پارچه آسیب می‌رسد. بنابراین، در این قسمت، انواع لباس‌ها را دسته‌بندی کرده و برای هرکدام یک روش را مطرح کرده‌ایم.

پاک کردن لکه وایتکس از روی لباس مشکی و تیره

شاید بارها تجربه کرده باشید که وقتی وایتکس روی لباس سیاه لک ایجاد می‌کند، لکه‌ها به رنگ سفید یا صورتی دیده می‌شوند. حال باید دید که چگونه لکه وایتکس را از روی لباس مشکی پاک کنیم. این لکه‌ها به راحتی از روی لباس پاک نمی‌شوند و وایتکس به طور کلی رنگ پارچه را تغییر می‌دهد. به هر حال با استفاده از روش‌هایی ممکن است تا حدی رنگ لباس برگردد. یکی از این روش‌ها استفاده از الکل است که قبلاً نحوه پاک کردن لکه وایتکس روی لباس با الکل را شرح دادیم.

از بین بردن لکه وایتکس روی لباس سیاه

روش دیگر، استفاده از مقداری قهوه است. با این کار، رنگ لکه کم‌رنگ می‌شود. در این روش در مقداری آب جوش، قهوه (coffee) اضافه کنید تا یک یا دو فنجان، قهوه غلیظ داشته باشید. قهوه را روی لکه بریزید و به مدت 8 الی 10 ساعت منتظر بمانید. بعد از آن شاهد کم‌رنگ و ناپدید شدن لکه می‌شوید. برای از بین بردن لکه وایتکس روی لباس سرمه‌ای نیز این روش مناسبی است.

روش دیگر برای از بین بردن لکه وایتکس روی لباس سیاه و تیره، رنگ کردن لباس است. همان‌طور که در بخش‌های قبلی گفته شد، اگر لکه در ابعاد کوچکی بود، می‌توانید به راحتی با رنگ پارچه یا هر رنگی که قابلیت شست‌وشو داشته باشد، اقدام به رنگ کردن کنید؛ ولی اگر بر روی لباس، لکه بزرگی ایجاد شده باشد، بهترین کار این است که یک‌بار با پاک کننده رنگ، به طور کامل رنگ لباس را از بین ببرید و سپس با رنگ دلخواه آن را مجدداً رنگ کنید. برای از بین بردن لکه وایتکس روی لباس طوسی، می‌توانید از روش‌هایی که برای رنگ سیاه و تیره گفته شد، استفاده کنید.

پاک کردن لکه وایتکس از روی جین و کتان

معمولاً پارچه‌های جین و کتان دارای ضخامت‌ها و رنگ‌های متنوعی هستند. اگر جین رنگ تیره‌ای داشته باشد، از الکل و قهوه می‌توان استفاده کرد. راهکار مناسب برای از بین بردن لکه وایتکس روی جین و کتان، رنگ کردن کل لباس است که این کار بهتر است توسط کارگاه رنگرزی انجام گیرد تا آسیبی به جین وارد نشود. راه دیگری که برای از بین بردن لکه وایتکس می‌توان در نظر گرفت، استفاده از انواع اپلیکه‌هایی است که در بازار به فروش می‌رسند. این روش هزینه کمتری نیز در بر دارد.

پاک کردن لکه وایتکس از روی لباس رنگ روشن

برای از بین بردن لکه وایتکس روی لباس رنگ روشن، استفاده از الکل توصیه نمی‌شود. بهترین روشی که برای از بین بردن لکه وایتکس روی لباس سبز روشن، آبی، زرد و رنگ‌هایی از این قبیل می‌توان پیشنهاد کرد، رنگ کردن لباس با رنگ شبیه به رنگ پارچه است.

در این روش، اگر اندازه لکه وایتکس کوچک باشد، به راحتی با رنگ‌های قابل شست‌وشو مانند اکریلیک که برای نقاشی روی پارچه به کار می‌روند، می‌توانید روی لکه را بپوشانید. برای از بین بردن لکه‌های بزرگ‌تر، لباس را در اختیار یک رنگرز قرار دهید تا کل لباس را رنگ کند. برای رنگ کردن لباس به روش خانگی هم به پاک کننده رنگ نیاز دارید. شرح کامل این روش در قسمت پاک کردن لکه وایتکس با رنگ کردن لباس توضیح داده شده است.

استفاده از جوش شیرین برای از بین بردن لکه وایتکس روی لباس روشن، در خنثی کردن لکه مؤثر است. با این کار از پخش شدن لکه به دیگر قسمت‌ها جلوگیری شده و همچنین مانع از سوراخ شدن و پارگی پارچه می‌شود. این نکته بهتر است قبل از ترمیم لباس با روش‌های گفته شده، به کار گرفته شود.

البته روش دیگری هم وجود دارد؛ اینکه می‌توانید از وایتکس برای کل لباس استفاده کنید. با این راهکار، شما لباسی با رنگی روشن‌تر از قبل خواهید داشت. اگر بخواهید این روش را دنبال کنید، به پاک کننده کلرین نیاز خواهید داشت. ابتدا تشت یا وان را با آب پر کنید. لباس موردنظر را در داخل آب نگه دارید تا خیس شود. مقداری از سفید کننده کلرین را درون آب بریزید. این مقدار در حدود یک‌چهارم فنجان باید باشد. به همان میزان نیز سفید کننده به آب اضافه کنید. لباس را در این محتویات شست‌وشو دهید تا زمانی که متوجه یک سایه‌روشن بر روی لباس شوید.

پس از مراحل بالا، آب داخل تشت را خالی کرده و دوباره آن را با آب پر کنید. در این حالت لباس را بشویید و مقداری سفید کننده را روی آب اضافه کنید. سپس اجازه دهید تا لباس خشک شود، البته تا حدود نیم ساعت مانده به خشک شدن کامل، دوباره آن را با آب بشویید.


بیشتر بخوانید: روش شستن لباس‌های مشکی و جلوگیری از بور شدن آنها


جمع‌بندی

در این مطلب تلاش کردیم، تمام روش‌هایی که منجر به از بین بردن لکه وایتکس روی لباس می‌شوند، بیان گردند. در این روش‌ها، حتماً به نوع و رنگ پارچه باید دقت شود تا لباس دچار آسیب نشود. برای لباس‌های گران‌قیمت، تمامی روش‌ها را با احتیاط زیادی به کار ببرید. همچنین، در استفاده از سفیدکننده‌هایی که در بعضی راهکارها بیان شدند، سعی کنید سفیدکننده ضد کلر و هیدروژن پراکسید به کار ببرید. استفاده از سرکه و محلول‌های اسیدی به‌هیچ‌وجه پیشنهاد نمی‌شود، چراکه منجر به از بین رفتن بافت الیاف لباس می‌شود.

 

سوالات متداول | از بین بردن لکه وایتکس روی لباس

روش از بین بردن لکه وایتکس روی لباس طوسی، سبز، آبی و زرد چیست؟

بهترین روشی که برای از بین بردن لکه وایتکس روی لباس سبز روشن، آبی، زرد و رنگ‌هایی از این قبیل می‌توان پیشنهاد کرد، رنگ کردن لباس با رنگ شبیه به رنگ پارچه است. در این روش، اگر اندازه لکه وایتکس کوچک باشد، به راحتی با رنگ‌های قابل شست‌وشو مانند اکریلیک که برای نقاشی روی پارچه به کار می‌روند، می‌توانید روی لکه را بپوشانید. برای از بین بردن لکه‌های بزرگ‌تر، لباس را در اختیار یک رنگرز قرار دهید تا کل لباس را رنگ کند.

نحوه از بین بردن لکه وایتکس با قهوه چگونه است؟

قهوه قابلیت از بین بردن لکه وایتکس را ندارد و باید از روش های دیگری مثل الکل، جوش شیرین یا رنگ کردن لباس استفاده کنید تا لکه وایتکس روی لباس پاک شود.

از بین بردن لکه وایتکس با جوش شیرین چگونه انجام میشود؟

مقداری جوش شیرین را با آب مخلوط نمایید. به نسبت بین این دو ماده دقت کنید تا مقدار جوش شیرین بیشتر باشد و ترکیب نهایی به یک خمیر تبدیل شود. خمیر به دست آمده را به آرامی بر روی لکه وایتکس به میزان مساوی پخش کنید. پس از گذشت مدت زمانی، خمیر را با یک مسواک یا براش خیلی آهسته بتراشید. از بین بردن لکه وایتکس با جوش شیرین، به خنثی کردن لکه وایتکس روی لباس کمک می‌کند.  
این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.