هوم پلاس / مجله آنلاین / نکات خانه داری / راهنمای شستشوی پرده در منزل به ساده‌ترین روش
شستشوی پرده در منزل
1399/09/11

راهنمای شستشوی پرده در منزل به ساده‌ترین روش

پرده‌ها باید به صورت منظم تمیز شوند تا در وضعیت مطلوب باقی بمانند. فارغ از جنس پرده، در کنار جارو کشیدن هفتگی از بالا تا پایین با سری مخصوص مبلمان جاروبرقی خود، باید پرده‌های خود را هر یکی دو سال به خوبی بشویید. گرچه به نظر مي‌رسد شستشوی پرده در منزل کار پیچیده‌ای باشد، اما در واقع این کار آسان‌تر از آن است که فکرش را می‌کنید. اختصاص دادن زمان کافی برای تمیز کردن پرده‌ها باعث ماندگاری بیشتر آن‌ها می‌شود. اگر این کار را نکنید، علاوه بر تغییر رنگ و ظاهر، الیاف پرده پوسیده می‌شوند و مجبور به تعویض پرده‌ها خواهید بود. برای اینکه پرده‌هایتان دوباره نو به نظر برسند، راهنمای گام به گام هوم پلاس برای شستشوی پرده در منزل را دنبال کنید.

اهمیت شستشوی مداوم پرده‌ها

 

بیشتر افراد تمیز کردن به موقع پرده‌ها را کاملا فراموش می‌کنند. به دلیل اینکه تمیز کردن کف خانه و آشپزخانه ضروری است و این کارها را به صورت منظم انجام می‌دهیم. اما از آنجای که پرده‌ها معمولا به توجه خاصی نیاز ندارند، ممکن است آن‌ها را کاملا از قلم بیاندازید که همین امر باعث می‌شود تمیز کردن آنها مشکل‌تر شود. همچنین، ما به ندرت به پرده‌های خود توجه می‌کنیم، زیرا استفاده چندانی از آن‌ها نمی‌شود. معمولا هر روز صبح آن‌ها را باز می‌کنیم و عصر آن‌ها را می‌کشیم. پرده‌ها جزو آن دسته از وسایل خانه نیستند که چند بار در روز استفاده ‌شوند و معمولا آلودگی پرده‌ها به صورت تدریجی و یکنواخت رخ می‌دهد و لکه یا علامتی توجه ما را جلب نمی‌کند، مگر آنکه کودکی نیز در خانه زندگی کند!

نحوه شستشوی انواع پرده در منزل

پرده توری و حریر

  پرده توری و حریر  

الیاف سبک این نوع از پرده‌ها آن‌ها را مستعد چروک شدن و گرفتگی در هنگام شستشو می‌کند. به همین دلیل بهتر است آن‌ها را در یک سینک پر از آب سرد و یک قاشق چای‌خوری مایع ظرفشویی بشویید.

  • برای از بین بردن گرد و غبار و موهای چسبیده، پرده‌ها را در فضای باز تکان دهید.
  • هربار یک قطعه از پرده را با غوطه‌ور کردن در آب صابون به مدت ۱۰ دقیقه بشویید و در آب تکان دهید تا آلودگی‌ها شل شوند.
  • پرده‌ها را آبکشی کنید. سینک ظرفشویی را مجددا با آب سرد پر کنید و دوباره پرده را در آن بچرخانید تا باقی‌مانده مایع ظرفشویی پاک شود.

نکته: برای بازگرداندن احساس تازگی به پرده‌های توری یا حریر، ۲ فنجان نمک فرنگی را در یک سینک پر از آب سرد حل کنید. پرده‌های تازه شسته ‌شده را به مدت ۱۰ دقیقه در آب قرار دهید. آب آن‌ها گرفته و آن‌ها را به آرامی فشار دهید، اما آبکشی نکنید. اجازه دهید پرده‌ها بر روی میله حمام یا بند رختشویی خشک شوند و سپس آن‌ها را آویزان کنید.


«مقاله "تمیز کردن جرم و رسوب آب از شیشه پنجره" هوم پلاس را از دست ندهید!»


پرده پارچه‌ای

  پرده پارچه‌ای  

پرده‌های پارچه‌ای بدون آستر خریداری‌ شده از فروشگاه را می‌توان به شیوه معمول با ماشین لباسشویی شست. بسته به ضخامت پارچه، هربار فقط یک یا دو قطعه پرده را بشویید و ماشین لباسشویی را بیش از حد پر نکنید. ماشین را روی چرخه آرام تنظیم کنید و از آب گرم استفاده نکنید. برای شستشوی پرده در منزل با بخار می‌توانید از بخارشوی به همراه سری مخصوص روکش مبلمان استفاده کنید. اگر تصمیم به بخارشویی پرده‌ها گرفتید، مطمئن شوید که ابتدا تاثیر بخار بر روی پارچه را روی یک نقطه دور از چشم پرده آزمایش کنید تا میزان مقاومت الیاف پرده در برابر بخار مشخص شود. اجازه دهید نقطه آزمایشی کاملا خشک شود تا مطمئن شوید که پرده دچار چین و چروک نشده و یا به آن آسیبی نرسیده است. اگر همه چیز خوب بود، پرده را بادقت از بالا به پایین بخارشویی کنید. پس از شستشوی پرده در منزل، پرده‌ها را در هوای آزاد آویزان کنید تا خشک شوند. اگر می‌خواهید آن‌ها را در داخل آویزان کنید، حتما یک کیسه پلاستیکی یا حوله را زیر آن‌ها قرار دهید تا آب چکیده ‌شده آن‌ها گرفته شود. اگر پرده‌های خود را درون خشک‌کن می‌اندازید، از کمترین میزان حرارت استفاده کرده و پس از اتمام کار بلافاصله آن‌ها را بردارید تا چروک نشوند. حرکت خشک‌کن می‌تواند چین‌های ناخوشایند و دائمی در پرده‌های شما ایجاد کند.

توجه: اگر پرده شما از پارچه استاندارد ساخته شده اما دارای تزئینات یا چین‌های ظریف است، بهتر است آن را با دست شسته یا به سراغ خشکشویی بروید.

پرده پلیسه

  پرده پلیسه

گرد و غبار را جاروبرقی کنید

این یک کاربرد عالی برای سری قلم مو بر روی جاروبرقی است. کافی است با استفاده از سری مخصوص پرده را تمیز کنید. اطمینان حاصل کنید که این کار به آرامی و با ملایمت انجام شود. مراقب باشید که زیاد به پرده‌ها فشار آورده نشود، در غیر اینصورت ممکن است به چین‌ها آسیب وارد شود.

برای پاک کردن آلودگی اضافی از پارچه استفاده کنید

با استفاده از یک پارچه مرطوب و غیرساینده که به آب ولرم آغشته شده است، از بالای پرده شروع کرده و به سمت پایین حرکت کنید. باز هم مراقب باشید که این کار را به آرامی انجام دهید، زیرا برخی پرده‌های پلیسه ممکن است شکننده‌تر از بقیه باشند. اطمینان حاصل کنید که از نرم‌ کننده‌های پارچه یا مواد شیمیایی قوی که ممکن است پارچه را لک کنند، استفاده نشود.

لکه‌ها یا علائم سرسخت را پاک کنید

برای مقابله با علائم و لکه‌هایی که تثبیت شده‌اند و با استفاده از روش‌های بالا پاک نمی‌شوند، از اسپری مخصوص روکش مبلمان استفاده کنید. سپس، در صورت لزوم پرده پلیسه را از قاب خود جدا کرده، ماده شوینده را روی آن اسپری کرده و به دقت بمالید. می‌توانید برای سهولت در انجام کار، پلیسه‌ها را باز کنید. مطمئن شوید که پرده پیش از تا خوردن مجدد و قرار گرفتن در قاب، کاملا خشک شده باشد.


«مقاله "پاک کردن سیمان از روی شیشه پنجره" هوم پلاس را از دست ندهید!»


نحوه نظافت پرده چوبی در منزل

برای اینکه پرده چوبی یا چوب مصنوعی خود را به خوبی تمیز کنید، یک سطل را با آب گرم و کمی مایع ظرفشویی پر کنید. سپس، یک پارچه میکرو فایبر، یا در صورت دسترسی نداشتن، یک جوراب تمیز پیدا کنید. پارچه را به آرامی به آب صابونی آغشته کنید (یا جوراب را روی دست خود کشیده و خیس کنید)، سپس هر ردیف را به آرامی پاک کنید. برای پرده‌های چوبی واقعی، بهتر است از مقدار کمی آب خالی یا روغن جلای مبلمان، که مستقیما بر روی پارچه یا جوراب مالیده شده، استفاده کنید. چوب را اشباع نکنید، زیرا این امر می‌تواند به پوشش محافظ چوب آسیب برساند. در پایان، پرده را، چه چوب واقعی باشد و چه چوب مصنوعی، کاملا خشک کنید. اگر می‌خواهید پرده‌های چوبی خود را تا تمیزکاری بعدی سالم و جذاب نگه دارید، از ترفندی استفاده کنید که تنها چند دقیقه به فرآیند تمیز کردن پرده‌های چوبی شما اضافه می‌کند: ابتدا سری دارای قلم‌مو را از روی جاروبرقی جدا کنید. در مرحله بعد، پرده‌های خود را ببندید. مکش جاروبرقی را روی کمترین حالت قرار داده و آن را به آرامی بر روی کرکره‌های چوبی بکشید. کرکره‌ها را در جهت مخالف متمایل کرده و این روند را در آن سمت نیز تکرار کنید.

شستشوی لوردراپه

تلاش برای تمیز کردن پرده‌های گرد و غبار گرفته با آب و صابون می‌تواند رگه‌های کثیفی بر روی پرده به جای بگذارد. تمیز کردن آلودگی‌ها با یک پارچه گردگیر یا میکروفایبر بسیار راحت‌تر است. پرده‌ها را در جای خود باقی بگذارید و به تمیز کردن گرد و غبار از روی آن‌ها بپردازید. کافی است کرکره‌ها را باز کنید و آن‌ها را از بالا به پایین با پشم بره یا انواع دیگر گردگیر تمیز کنید. برای تمیز کردن گرد و غبار ریخته‌شده بر روی زمین، از جاروبرقی استفاده کنید. برای استفاده از یک پارچه میکروفایبر، پرده‌ها را ببندید و گرد و غبار را از بالا به پایین پاک کنید. پارچه بیشتر گرد و غبار را می‌گیرد. وقتی پارچه کثیف شد، آن را بیرون برده و به شدت تکان دهید یا به سراغ یک پارچه تمیز بروید.

توصیه‌های کلی برای سالم ماندن پرده

  • هر زمان که به سراغ تمیز کردن دیوارها و تار عنکبوت‌های گوشه سقف که نزدیک پرده‌ها هستند رفتید، با استفاده از دستمال مرطوب روی پرده‌ها را نیز تمیز کنید.
  • برای جلوگیری از نشستن گرد و غبار بر روی پرده‌ها، می‌توانید از اسپری‌های از بین برنده‌ استاتیک (الکتریسیته ساکن) موجود در بازار استفاده کنید.
  • یک پاک‌کن قابل خم شدن از فروشگا‌ه‌های وسایل نقاشی خریداری کرده و برای تمیز کردن گوشه‌های غیرقابل دسترسی پرده‌ها پیش از شستشو از آن استفاده کنید.
این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.