هوم پلاس / مجله آنلاین / شستشوی ظروف / چگونه لکه چای و قهوه را از روی لیوان پاک کنیم؟
چگونه لکه چای و قهوه را از روی لیوان پاک کنیم؟
1400/04/05

چگونه لکه چای و قهوه را از روی لیوان پاک کنیم؟

نوشیدن یک لیوان چای گرم در روزهای سرد زمستان، استخوان‌هایتان را گرم می‌کند و در گرمای مرطوب تابستان تشنگی‌تان را برطرف می‌کند. اما هر چه قدر هم که از نوشیدن چای خود لذت ببرید، ممکن است دیدن لکه های چای روی فنجان ها و لیوان ها، ذهن شما را درگیر خود کند. چای هم مانند قهوه اسیدی است و لکه‌های قهوه‌ای رنگ آن به سطح شیشه می‌چسبند. گاهی ممکن است که شستشوی منظم لیوان‌ها نیز به از بین رفتن تمام این لکه‌ها کمک نکند. بنابراین شما برای تمیز کردن لکه چای و قهوه از روی فنجان یا لیوان خود، نیاز به یک پاک کننده قوی تر و روش شستشوی دقیق تر دارید. هوم پلاس در این مقاله، بهترین روش‌ها برای تمیز کردن لکه چای و قهوه از روی فنجان ‏را در اختیار شما قرار می‌دهد.

علت ایجاد لکه چای و قهوه بر روی لیوان

رنگ قهوه‌ای تیره یا سیاه چای، آن را به یکی از بدترین انواع لکه تبدیل می‌کند. چرا که عملا می‌تواند هر وسیله‌ای را به راحتی رنگی کند. قدرت رنگ‌دهی چای و قهوه به قدری بالا است که در بعضی از نقاط جهان، از گیاه آن‌ها برای رنگ آمیزی بافت پارچه استفاده می‌کنند.

علت ایجاد شدن لکه چای و قهوه بر روی لیوان، پدیده پلیمریزاسیون است. جایی که دو یا بیشتر از دو مولکول با هم واکنش می‌دهند و یک مولکول بزرگ‌تر ایجاد می‌کنند. در چای و قهوه یکی از این دو مولکول یک ماده شیمیایی آلی است که در نوشیدنی‌ها یافت می‌شود و مولکول دیگر نیز اکسیژن است. هر چه قدر لکه روی لیوان چای بیشتر بماند، فرصت بیشتری برای پلیمریزاسیون وجود دارد و در نتیجه لکه‌های بزرگتری ایجاد می‌شود. اگر با این لکه‌های قهوه‌ای مقابله نکنید، آن‌ها به مرور رشد می‌کنند تا زمانی که تمام فضای فنجان شما را پر کنند.

علت ایجاد لکه چای و قهوه بر روی لیوان

روش‌های تمیز کردن لکه چای و قهوه از روی لیوان

برای تمیز کردن لکه چای و قهوه ار روی فنجان و لیوان بهتر است جنس لیوان خود را بدانید. برخی از انواع مختلف لیوان‌ها ممکن است به دلیل جنس ضعیف خود، نیاز به مراقبت بیشتری داشته باشند. برای از بین بردن لکه چای روی لیوان، می‌توانید آن را به ماشین ظرفشویی بسپارید. اما اگر با لکه سرسختی سر و کار دارید بهتر است که روش‌های زیر را امتحان کنید:

 • از بین بردن لکه‌های استکان با استفاده از مایع ظرفشویی

مایع‌های ظرفشویی با خاصیت لکه‌بری تولید می‌شوند. از این رو می‌توانند در تمیز کردن لکه چای و قهوه از روی فنجان و لیوان در خط مقدم قرار بگیرند. برای استفاده بیشتر از خاصیت لکه زداییِ مایع ظرفشویی، ابتدا با آب گرم محل لکه را شسته و سپس مایع را به اندازه‌ای که دور تا دور لکه پوشانده شود بر روی فنجان یا لیوان بریزید. یکی دو دقیقه صبر کنید تا مایع به عمق لکه نفوذ کند. سپس با استفاده از یک اسفنج ان را تمیز کنید. برای از بین بردن لکه نوشیدنی از لیوان‌های مسافرتیِ استیل، حتما از اسفنج نرم استفاده کنید، تا لیوان خش برندارد. برای ظروف سرامیکی نیز بهتر است که از اسفنج‌های سبک استفاده کنید.

روش‌های تمیز کردن لکه چای و قهوه از روی لیوان
 • برق انداختن استکان چای جوش شیرین

اگر مایع ظرفشویی از پس تمیز کردن لکه چای و قهوه از روی فنجان ‏برنیامد، جوش شیرین را امتحان کنید. حدود ۱ قاشق چای‌خوری روی محل لکه بپاشید. مقداری آب روی آن بریزید تا خمیر شود. حالا با یک اسفنج نرم و مرطوب محل لکه را تمیز کنید. جوش شیرین با خاصیت لکه‌بری خود، لیوان یا فنجان شما را به‌ تدریج تمیز می‌کند. در مرحله اخر لیوان را به خوبی آبکشی کنید تا جوش شیرین باقی مانده از بین برود.

 • از بین بردن لکه چای روی لیوان با سرکه

اگر می‌خواهید برای تمیز کردن لکه چای و قهوه از روی فنجان ، از سرکه استفاده کنید، یک ظرف بزرگ به نسبت ۱ به ۱ با سرکه و آب داغ پر کنید. اجازه دهید این محلول به مدت ۱۰ دقیقه باقی روی لکه باقی بماند تا به‌طور کامل اثر کند. سپس محل لکه را با اسفنج نرم و مایع ظرفشویی تمیز کنید و آن را آبکشی کنید.

 • از بین بردن لکه‌های استکان ‏ با استفاده از نمک و یخ
 • مقداری نمک ته لیوان پاشیده و چند قطعه یخ خرد شده روی آن بریزید.
 • دور لیوان را با چند لایه کیسه فریزر بپیچید و ان را به شدت تکان دهید. نمک‌های دانه درشت، پاک کننده‌های طبیعی لکه‌های چای و قهوه هستند.
 • سپس لیوان را با آب تمیز شسته و از نتیجه نهایی شگفت‌زده شوید.
 •  برق انداختن استکان چای ‏ با استفاده از اسفنج ملامینه
 • اسفنج فومیِ ملامینه را مرطوب کرده و انقدر روی لکه بمالید تا تمیز شود.
 • لیوان را با یک برس کوچک مثل مسواک تمیز و آب گرم و صابون بشویید.

در این مرحله لکه‌ها کاملا از بین رفته‌اند و می‌توانید از درخشش لیوان یا فنجان خود، لذت ببرید

مراحل تمیز کردن لکه چای و قهوه از روی فنجان

اغلب ما از نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه گرم لذت می‌بریم. اما لکه چای یا قهوه می‌تواند از زیبایی لیوان شما کم کند. رعایت نکات زیر، ظروف لک شده شما را به روز اول بر باز می‌گرداند.

تمیز کردن لکه چای و قهوه از روی ‏فنجان

تمیز کردن لکه چای و قهوه از روی ‏فنجان

گاهی ممکن است، فنجان پر از چای یا قهوه را به حال خود رها کنیم. وقتی فنجان را خالی کنید احتمالا متوجه حلقه‌های قهوه‌ای رنگی درون آن خواهید شد. گرچه این لکه‌ها برای سلامتی مضر نیستند اما از لذت دوباره نوشیدن چای در آن فنجان می‌کاهند. اما نگران نباشید. با دنبال کردن مراحل زیر، از شر لکه‌ها خلاص می‌شوید.

 1. با کمی آب سرد ته فنجان را خیس کنید.
 2. یک لایه نازک جوش شیرین درون فنجان بپاشید تا دور حلقه‌های قهوه ای را بپوشاند.
 3. بعد از گذشت ۱۰ دقیقهً، با اسفنج نرم جوش شیرین را پاک کنید.
 4. حالا با شوینده‌های معمول ظرف را شسته و شاهد از بین رفتن  لکه‌های قهوه ای باشید.
 5. در صورت نیاز مراحل بالا را تکرار کنید.

بهتر است به محض این که متوجه لکه در لیوان یا فنجان خود شدید، بلافاصله اقدام به تمیزکردن آن کنید. این کار باعث می‌شود که لکه‌ها راحت تر پاک شوند. برای از بین رفتن کامل لکه‌ها، ممکن است نیاز باشد تا مراحل بالا را چند بار تکرار کنید.

تمیز کردن لکه چای و قهوه از روی ‏لیوان

اسید چای تمایل به چسبیدن به سطوحی دارد که با آن برخورد می‌کند. این اتفاق ممکن است برای لیوان‌های شیشه ای نیز رخ بدهد. در صورت بروز این مشکل، دستورالعمل زیر را دنبال کنید.

 1. سه قاشق غذاخوری جوش شیرین را با کمی آب مخلوط کنید تا یک خمیر غلیظ ایجاد شود.
 2. خمیر را روی لکه‌های چای بمالید.
 3. ۱ قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را در یک فنجان آب داغ حل کنید.
 4. محلول را داخل لیوان بریزید تا لکه‌ها را بپوشاند.
 5. لیوان را به مدت یک شب در همان حالت نگه دارید.
 6. لیوان شیشه‌ای را با شوینده‌های معمول بشویید.
 7. در صورت نیاز مراحل بالا را تکرار کنید.
تمیز کردن لکه چای و قهوه از روی ‏لیوان  

نکات مهم در هنگام تمیز کردن لکه چای و قهوه از روی فنجان

هنگام پاکسازی لکه‌های چای و قهوه از ماگ مسافرتی خود یا از بین بردن آن از فنجان مورد علاقه‌تان، این نکات را به خاطر بسپارید:

نکات مهم در هنگام تمیز کردن لکه چای و قهوه از روی فنجان
 • طی انجام مراحل پاکسازی از ابزار مناسب استفاده کنید. اگر لیوان شما بلند است،آن را با یک برس بلند بشویید تا ته لیوان نیز به خوبی تمیز شود. برس‌های شیشه شیر کودک، به گونه‌ای طراحی شده که طی فرآیند پاکسازی برای لمس گوشه و کنار ظروفی که دهانه باریک دارند مناسب باشند.
 • از قرص‌های دندان مصنوعی غافل نشوید. این قرص‌ها که در تمیز نگه داشتن دندان مصنوعی عملکرد درخشانی دارند، اثر مشابهی بر روی لیوان‌های لک شده می‌گذارند. هنگام استفاده از این قرص‌ها، دستورالعملی را که در دسته بندی آن‌ها وجود دارد مطالعه کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. بعد از این که قرص اثر خود را گذاشت، لیوان را با آب و مایع ظرفشویی بشویید.
 • بهترین دفاع، حمله است! اگر بعد از اتمام نوشیدنی خود، لیوانتان را سریعا آبکشی کنید، لکه‌های چای و قهوه فرصتی برای شکل گیری ندارند. حتی اگر بلافاصله فرصت شستشو نداشتید، در سریع‌ترین زمان ممکن این کار را انجام دهید.

به خاطر داشته باشید که لیوان‌های سفالی دست ساز یا لیوان‌های ظریف چینی، نباید با اسفنج‌های زبر و با شدت زیاد سابیده شوند.

جلوگیری از ایجاد شدن لکه چای و قهوه بر روی لیوان

با اینکه تمیز کردن لکه چای و قهوه از روی فنجان و لیوان، به سادگی آب خوردن است و تنها چند دقیقه وقت می‌گیرد، اما این کاری نیست که بخواهیم آن را بارها و بارها انجام بدهیم. اگر لیوان‌های چای و قهوه خود را تمیز نگه دارید، کار برای شما بسیار راحت تر خواهد بود. بنابراین:
 • پس از اینکه نوشیدنی خود را تمام کردید، اگر فرصت شستن لیوانتان را نداشتید، آن را با آب پر کنید.
 • اگر متوجه لکه‌های حلقه‌ای قهوه‌ای رنگ در قسمت بالای لیوان شدید، بلافاصله با کمی آب و مایع ظرفشویی آن را بشویید.
 

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.