هوم پلاس / مجله آنلاین / نکات خانه داری / شستشوی سطوح / محصولات ضدعفونی کننده با زمان ماندگاری ۲۴ ساعت
محصولات ضدعفونی کننده با زمان ماندگاری ۲۴ ساعت
1399/05/25

محصولات ضدعفونی کننده با زمان ماندگاری ۲۴ ساعت

میکروارگانیسم‌ها می‌توانند به راحتی از چند ساعت تا چند روز بر روی یک سطح زنده بمانند. برخی از آنها از جمله تعدادی از باکتری های بیماری‌زا، قادر هستند در شرایط ایده آل هر ۲۰ دقیقه یکبار تکثیر شوند. از این رو، میکروارگانیسم‌های موجود بر روی سطوح می‌توانند برای مدت‌ها از طریق تماس، به افراد انتقال یافته و بوسیله فرد آلوده شده به سطوح و یا افراد دیگر نیز منتقل شوند. به این ترتیب یک سیکل انتقال آلودگی وابسته به سطح ایجاد می‌شود. به همین دلیل، ضدعفونی کردن کارآمد سطوح به منظور حفظ سلامت افراد جامعه همواره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است.

انواع ضدعفونی‌کننده‌ها و گندزداها

ضدعفونی کننده‌ها می‌توانند بر اساس ترکیب شیمیایی خود دسته بندی شوند.

 • برخی محصولات دارای ذرات فعالی هستند که به انواع خاصی از باکتری‌ها آسیب می‌رساند فعالیتشان را مختل می‌کند یا آن ها را از بین می‌برد. دسته ای دیگر از ضدعفونی کننده‌ها غیرشیمیایی هستند اما عوامل غیرفعال کننده دارند و بدین ترتیب می‌توانند سطوح را پاک سازی کنند.
 •  یک نوع دیگر از ضد عفونی کننده‌ها ترکیبات آمونیوم نوع چهارم هستند. این دسته از مواد نوعی ضدعفونی کننده هستند که در مکان‌هایی مانند بیمارستان‌ها، خانه‌های سالمندان و سایر مراکز بهداشتی و درمانی دیده می‌شوند. کوآت‌ها اغلب با مواد پاک کننده ترکیب می‌شوند تا محصولی تولید شود که هم تمیز کننده باشد و هم ضدعفونی کننده.
 • دسته دیگر، ترکیبات کلر است. این ترکیبات قوی می‌توانند ویروس‌هایی را که در بقایای مایعات بدن باقی مانده‌اند از بین ببرند. این ماده باید با محافظت و تهویه مناسب استفاده شود.
 •  الکل‌ها یکی از دیگر انواع محبوب و مشهور ضدعفونی کننده‌ها هستند. این ماده معمولا با آب رقیق می‌شود و می‌تواند با غلظت زیاد باکتری‌های قوی را از بین ببرد. با این حال، الکل به سرعت تبخیر می‌شود. بنابراین مقدار زیادی آن برای اثرگذاری لازم است. این مواد قابل اشتعال هستند و در برخی مواقع می‌توانند در از بین بردن یا ضدعفونی کردن مواد آلی بی‌اثر باشند.

ویژگی‌های ضدعفونی‌کننده‌های مناسب

  ویژگی‌های ضدعفونی‌کننده‌های مناسب

در هنگام انتخاب ضدعفونی کننده ارزیابی چهار نکته مهم، برای این که محصول انتخابی، به بهترین شکل پاسخگوی نیازتان باشد ضروری است .

 •  اثربخشی

آیا ماده ضدعفونی کننده مدنظر، میکروب‌ها و عوامل بیماری‌زایی که بیشترین نگرانی را در محل مورد نظر شما به‌ وجود آورده‌اند، از بین می‌برد؟ فرض کنید که باکتری استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی‌سیلین یکی از همین عوامل نگران کننده باشد. در این صورت باید بدانید که برخی از مواد ضدعفونی کننده تاثیرگذاری بیشتری بر روی این باکتری دارند.

ضدعفونی کننده ۲۴ ساعته هوم پلاس یکی از همین مواد است. به خاطر داشته باشید که عوامل بیماری‌زا می‌توانند دارای چندین گونه مختلف باشند و مواد ضدعفونی کننده برای برطرف کردن تعدادی از گونه‌های خاص دارای مجوز هستند. برای مثال استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین در دو نوعِ بیمارستانی و اکتسابی از جامعه تعریف شده است.

ضدعفونی کننده ۲۴ ساعته هوم پلاس در برابر نوع دوم این باکتری نیز موثر است. بدین ترتیب بسته به نوع محلی که می‌خواهید از ضدعفونی کننده‌ها استفاده کنید مراکز مراقبت‌های بهداشتی، مراکز آموزشی، درمانی، آسایشگاه‌ها یا تالارها به نوع خاصی از این مواد نیاز خواهید داشت.

 • مدت زمان اثرگذاری

چگونه یک ماده ضدعفونی کننده به سرعت یک عامل بیمارزای خاص را از بین می‌برد؟ آیا این ماده تا زمان کشته شدن عامل بیماری‌زا، سطح مورد نظر را مرطوب نگه می‌دارد؟ در این جا نیز کارکرد ضدعفونی کننده‌ها متفاوت است و هریک مطابق با زمان از بین رفتن یکی از این عوامل، فرمول شیمیایی خاصی دارند. مواد ضدعفونی کننده برای بازدهی بهتر باید تا انتهای مدت زمان از بین رفتن میکروب، سطح مورد نظر را مرطوب نگه دارند. به طور معمول ممکن است این مدت بین سی ثانیه تا پنج دقیقه طول بکشد. اگر یک ضدعفونی کننده به ده دقیقه زمان برای اثرگذاری نیاز داشته باشد مطمئن باشید که در یک بازده زمانی طولانی مرطوب خواهد ماند. ضدعفونی کننده‌های بر پایه الکل ممکن است خیلی زود، قبل از آن که به میزان مطلوبی از سطح تماس برسند، تبخیر شوند. در صورت نیاز در هنگام استفاده از ضدعفونی کنند‌ه‌ها همه دستورالعمل‌های مرتبط را دوباره بخوانید و دنبال کنید.

 •  ایمنی

آیا محصول مورد نظر برای سطوحی که از آن استفاده می‌شود و برای کسانی که از آن استفاده می‌کنند به حد کافی ایمن است؟

برخی از مواد ضدعفونی کننده در دسته مواد سمی قرار می‌گیرند و برخی دیگر لکه‌زا، خورنده و دارای رایحه نامطبوع هستند. پیش از مصرف، میزان سمی بودن ماده، قابلیت اشتغال آن و هرگونه توصیه‌ای را که جهت حفاظت شخصی شما بر روی محصول درج شده است بررسی کنید. همچنین از این که این ماده به سطحی که در نظر دارید، آسیب نمی‌رساند، اطمینان حاصل کنید.

 •  سهولت در استفاده

آیا اجرای همه مراحل لازم برای استفاده از یک ضدعفونی کننده خاص در محل مورد نظر شما ممکن است؟ برای استفاده از برخی محصولات باید مراحل متعددی را اجرا کنید که ممکن است همیشه عملی نباشند.

سختی آب یکی از عواملی است که می‌تواند بر اثر‌بخشی برخی از فرمول‌های ضدعفونی کننده تأثیر بگذارد. اسپری ضدعفونی کننده ۲۴ ساعته هوم پلاس تنها در یک مرحله کار پاک‌سازی و ضدعفونی را انجام می‌دهد و بدین ترتیب این محصول را تبدیل به یک گزینه بسیار مطلوب برای از بین بردن طیف گسترده‌ای از باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و کپک‌ها در بیمارستان‌ها، موسسات و صنایع گوناگون می کند.

طبقه‌بندی اطلاعات در مورد انواع مختلف ضدعفونی کننده زمان بر است. اما این یک اقدام بسیار مهم است تا بتوانید از اینکه بهترین تصمیم ممکن را برای نظافت ساختمان خود گرفته اید، اطمینان حاصل کنید. استفاده از محصولات و برنامه‌های مناسب برای جلوگیری از بیماری و عفونت‌ها باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود و به شما و اطرافیانتان اطمینان خاطر می‌بخشد.

اهمیت استفاده از مواد ضدعفونی کننده

  اهمیت استفاده از مواد ضدعفونی کننده

شیوع ویروس کرونا و انتقال آن از طریق سطوح آلوده به عنوان یکی از راه‌های مهم سرایت این بیماری، نقش کیفیت ضدعفونی کردن در حفظ سلامت عمومی جوامع را پر رنگ‌تر از پیش ساخت. به نحوی که آمار جهانی تولید و مصرف محصولات ضدعفونی کننده به نحو چشمگیری افزایش یافت. مصرف محصولات ضدعفونی کننده اگر چه با هدف ارتقای سلامت عمومی افراد صورت می‌گیرد اما خود منجر به پیدایش چالش‌های جدیدی در میان مصرف کنندگان شد.


«با محصولات شوینده سطوح هوم پلاس بیشتر آشنا شوید...»


استفاده از مواد ضدعفونی کننده و شیوع بیماری کرونا

  استفاده از مواد ضدعفونی کننده و شیوع بیماری کرونا  

با شیوع ویروس کرونا سازمان‌هایی نظیر (WHO) World Health Organization و Centers for Disease Control and Prevention (CDC)، ترکیباتی نظیر الکل و آب ژاول را به عنوان ضدعفونی کننده‌های کارآمد جهت از بین بردن انواع میکروارگانیسم‌ها از جمله ویروس کرونا معرفی نمودند. گسترش بیماری کوید-۱۹ و به طبع آن افزایش نگرانی مردم از سرایت این بیماری به خود و نزدیکان‌شان، سبب استفاده مداوم از این قبیل محصولات شد. به طوری که پس از مدت زمان کوتاهی اثرات جانبی ناشی از مصرف این ترکیبات، نظیر آلرژی‌های پوستی و تنفسی به یک معضل سلامتی در میان مصرف کنندگان تبدیل گشت و تلاقی آن با آلرژی‌های فصلی نیز به گسترش این معضل دامن زد. با کنترل نسبی شیوع ویروس کرونا و از سرگیری بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی، زمان بانوان شاغل جهت ضدعفونی منازل کاهش یافت. از این رو، نگرانی آنها از سلامت اعضای سالمند خانواده و همچنین فرزندانشان که زمان بیشتری را در خانه سپری می‌کنند و در تماس مداوم با اشیا و سطوح هستند، بیشتر شد.

این امر سبب گشت تا تقاضای جهانی به سمت محصولات ضدعفونی کننده ۲۴ ساعته برود که دارای زمان اثر طولانی‌تری هستند و به مصرف کنندگان این امکان را می‌دهد که تعداد دفعات استفاده از محصولات ضدعفونی کننده را کاهش دهند.

ضدعفونی کننده ۲۴ ساعته هوم پلاس

در همین راستا، شرکت‌های معدودی در آمریکا و اروپا شروع به تولید محصولاتی نمودند که خاصیت ضدعفونی‌کنندگی آنها بر روی سطوح تا ۲۴ ساعت باقی می‌ماند. اما متاسفانه در بازار ایران چنین محصولاتی وجود نداشت و خلاء وجود آنها به ویژه در شرایط حساس کنونی بسیار احساس می‌شد.

از این رو، شرکت پاکشو اقدام به فرمولاسیون و تولید محصولات خانگی ضدعفونی کننده ۲۴ ساعته آنتی میکروبیال با فرمولاسیونی منحصر به فرد نموده است. این محصولات که اولین عضو آن تحت عنوان چند منظوره ضدعفونی کننده هوم پلاس وارد بازار شد، قادر هستند در هنگام تماس با سطوح، ۹۹٫۹% ویروس‌ها و باکتری‌ها را از بین ببرند. به علاوه، سطحی که بوسیله این محصولات ضدعفونی می‌شود قابلیت آنتی باکتریال خود را تا ۲۴ ساعت حفظ کرده و هر باکتری که بر روی آن بنشیند، از بین خواهد رفت.

ضدعفونی کننده ۲۴ ساعته هوم پلاس

لازم به ذکر است که آزمایش‌های میکروبی انجام گرفته بر روی کارایی ضدعفونی کننده ۲۴ ساعته حاکی از آن است که خاصیت باکتری‌کشی چند منظوره هوم پلاس به نحوی است که مصرف کنندگان می‌توانند بدون هرگونه نگرانی از تضعیف شدن عملکرد آنتی باکتریال آن، جهت از بین بردن لکه‌ها و سایر آلودگی‌هایی که با چشم قابل مشاهده هستند، چند دقیقه پس از استفاده از چند منظوره هوم پلاس (مطابق با دستورالعمل مندرج بر روی لیبل محصول) روی سطوح را دستمال بکشند تا زمانیکه لکه‌ها پاک گردند. این بدان معنا است که حتی پاک کردن باقیمانده این محصول بر روی سطح، سبب کاهش خاصیت آنتی باکتریال ۲۴ ساعته آن نمی‌شود.

به این ترتیب، شرکت پاکشو آرزومند است با هدف قرار دادن این دغدغه مهم اجتماعی که کیفیت زندگی بسیاری از افراد جامعه را تحت تاثیر قرار داده است، بتواند ضمن ایفای دین به هم میهنان و همچنین مصرف‌کنندگان وفادار خود، به رسالت اجتماعی‌ خود در راستای ارتقای کیفیت زندگی بهداشتی آنان نیز جامه عمل بپوشاند.


«با ویژگی‌ها و مشخصات محصول "پاک کننده چندمنظوره هوم پلاس" بیشتر آشنا شوید...»


این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

4 دیدگاه برای “محصولات ضدعفونی کننده با زمان ماندگاری ۲۴ ساعت”

 1. عالیه . به امید اینکه بزودی ضدعفونی کننده دست با چنین عملکردی هم تولید شود.

 2. درود و سپاااس بیکران به شما و همکاران و مجموعه ی پاکشو خانم دکتر
  قدردان زحمتهای شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.