مرداد 25, 1399

محصولات ضدعفونی کننده با زمان ماندگاری ۲۴ ساعت

میکروارگانیسم ها می توانند براحتی از چند ساعت تا چند روز بر روی یک سطح زنده بمانند. برخی از آنها از جمله تعدادی از باکتری های بیماری‌زا، قادر هستند در شرایط ایده آل هر ۲۰ دقیقه یکبار تکثیر شوند. از این رو، میکروارگانیسم های موجود بر روی سطوح می توانند برای مدت ها از طریق تماس، به افراد انتقال یافته و بوسیله فرد آلوده شده به سطوح و یا افراد دیگر نیز منتقل شوند. به این ترتیب یک سیکل انتقال آلودگی وابسته به سطح ایجاد می شود. به همین دلیل، ضدعفونی کردن کارآمد سطوح بمنظور حفظ سلامت افراد جامعه همواره از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است.

اهمیت استفاده از محصولات ضدعفونی کننده

شیوع ویروس کرونا و انتقال آن از طریق سطوح آلوده به عنوان یکی از راه های مهم سرایت این بیماری، نقش کیفیت ضدعفونی کردن در حفظ سلامت عمومی جوامع را پر رنگ تر از پیش ساخت. به نحوی که آمار جهانی تولید و مصرف محصولات ضدعفونی کننده به نحو چشمگیری افزایش یافت. مصرف محصولات ضدعفونی کننده اگرچه با هدف ارتقای سلامت عمومی افراد صورت می گیرد اما خود منجر به پیدایش چالش های جدیدی در میان مصرف کنندگان شد:

  1. با شیوع ویروس کرونا سازمان هایی نظیر (WHO) World Health Organization و Centers for Disease Control and Prevention (CDC)، ترکیباتی نظیر الکل و آب ژاول را بعنوان ضدعفونی کننده های کارآمد جهت از بین بردن انواع میکروارگانیسم ها از جمله ویروس کرونا معرفی نمودند. گسترش بیماری کوید-۱۹ و به طبع آن افزایش نگرانی مردم از سرایت این بیماری به خود و نزدیکان‌شان، سبب استفاده مداوم از این قبیل محصولات شد. بطوری که پس از مدت زمان کوتاهی اثرات جانبی ناشی از مصرف این ترکیبات، نظیر آلرژی های پوستی و تنفسی به یک معضل سلامتی در میان مصرف کنندگان تبدیل گشت و تلاقی آن با آلرژی های فصلی نیز به گسترش این معضل دامن زد.
  2. با کنترل نسبی شیوع ویروس کرونا و از سر گیری بسیاری از فعالیت های اجتماعی، زمان بانوان شاغل جهت ضدعفونی منازل کاهش یافت. از این رو، نگرانی آنها از سلامت اعضای سالمند خانواده و همچنین فرزندان شان که زمان بیشتری را در خانه ها سپری می کنند و در تماس مداوم با اشیا و سطوح هستند، بیشتر شد.

این امر سبب گشت تا تقاضای جهانی به سمت محصولات ضدعفونی کننده ای برود که دارای زمان اثر طولانی تری هستند و به مصرف کنندگان این امکان را می دهد که تعداد دفعات استفاده از محصولات ضدعفونی کننده را کاهش دهند.


مقاله "روش‌های ضدعفونی کردن خانه و محل کار" هوم پلاس را از دست ندهید!


آیا محصولی را می شناسید که تا ۲۴ ساعت پس از مصرف، همچنان اثرات آنتی باکتریال آن بر روی سطح باقی بماند؟!

در همین راستا، شرکت های معدودی در آمریکا و اروپا شروع به تولید محصولاتی نمودند که خاصیت ضدعفونی کنندگی آنها بر روی سطوح تا ۲۴ ساعت باقی می ماند. اما متاسفانه در بازار ایران چنین محصولاتی وجود ندارد و خلاء وجود آنها بویژه در شرایط حساس کنونی بسیار احساس می شود. از این رو، شرکت پاکشو اقدام به فرمولاسیون و تولید محصولات خانگی آنتی میکروبیال با فرمولاسیونی منحصر به فرد نمود. این محصولات که اولین عضو آن تحت عنوان پاک کننده چند منظوره هوم پلاس بزودی وارد بازار خواهد شد، قادر هستند در هنگام تماس با سطح، ۹۹٫۹% ویروس ها و باکتری ها را از بین ببرند. بعلاوه، سطحی که بوسیله این محصولات ضدعفونی می شود قابلیت آنتی باکتریال خود را تا ۲۴ ساعت حفظ کرده و هر باکتری که بر روی آن بنشیند، از بین خواهد رفت. لازم به ذکر است که آزمایش‌های میکروبی انجام گرفته بر روی کارایی این محصول حاکی از آنست که خاصیت باکتری‌کشی چند منظوره هوم پلاس به نحوی است که مصرف کنندگان می توانند بدون هرگونه نگرانی از تضعیف شدن عملکرد آنتی باکتریال آن، جهت از بین بردن لکه ها و سایر آلودگی هایی که با چشم قابل مشاهده هستند، چند دقیقه پس از استفاده از چند منظوره هوم پلاس (مطابق با دستورالعمل مندرج بر روی لیبل محصول) روی سطوح را دستمال بکشند تا زمانیکه لکه ها پاک گردند. این بدان معنا است که حتی پاک کردن باقیمانده این محصول بر روی سطح، سبب کاهش خاصیت آنتی باکتریال ۲۴ ساعته آن نمی شود. به این ترتیب، شرکت پاکشو آرزومند است با هدف قرار دادن این دغدغه مهم اجتماعی که کیفیت زندگی بسیاری از افراد جامعه را تحت تاثیر قرار داده است، بتواند ضمن ایفای دین به هم میهنان و همچنین مصرف کنندگان وفادار خود، به رسالت اجتماعی اش در راستای ارتقای کیفیت زندگی بهداشتی آنان نیز جامه عمل بپوشاند.

گردآوری: آزاده رحمانی، دکتری میکروبیولوژی سرپرست میکروبیولوژی واحد تحقیق و توسعه گروه صنعتی پاکشو

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

4 دیدگاه برای “محصولات ضدعفونی کننده با زمان ماندگاری ۲۴ ساعت”

  1. درود و سپاااس بیکران به شما و همکاران و مجموعه ی پاکشو خانم دکتر
    قدردان زحمتهای شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *