هوم پلاس / مجله آنلاین / نکات خانه داری / طرز شستن صحیح انواع رومیزی
طرز شستن صحیح انواع رومیزی
1400/02/25

طرز شستن صحیح انواع رومیزی

یک رومیزی تمیز، به اندازه ظروف، قاشق و چنگال و گل‌آرایی برای یک میز با چیدمان زیبا اهمیت دارد. مهم نیست که قرار باشد یک میز رسمی بچینید یا معمولی، یک رومیزی تمیز عامل اصلی در تعیین ظاهر میز ناهارخوری شما است. با شستشوی رومیزی و مراقبت از آن‌، عمر طولانی رومیزی خود را تضمین کنید. هوم پلاس در این مقاله بهترین روش‌ها برای شستشوی رومیزی و نکات مربوط به مراقبت از آن‌ را در اختیار شما قرار می‌دهد.

طرز شستن رومیزی ترمه

 • سینک ظرفشویی را با آب ولرم پر کنید. هرگز از آب داغ برای شستشوی رومیزی ترمه استفاده نکنید، زیرا باعث آب رفتن ترمه می‌شود.
 • مقدار کمی (حدود 1 قاشق چای‌خوری به ازای هر 4 لیتر آب) ماده شوینده ملایم به آب اضافه کنید. اطمینان حاصل کنید که شوینده شما حاوی مواد سفید کننده و آنزیم‌های فعال‌ نباشد. ایده‌آل‌ترین انتخاب، یک شامپوی مخصوص ترمه و پشم است، اما حتی استفاده از یک شامپوی کودک ملایم نیز بهتر از قرار دادن الیاف ظریف ترمه در معرض مواد شوینده مخصوص ماشین لباسشویی است.
طرز شستن رومیزی ترمه  
 • قبل از آنکه رومیزی ترمه را در آب قرار دهید، با انگشتان خود مواد شوینده را در آب بچرخانید تا کاملا حل شوند.
 • رومیزی ترمه را به آرامی در آب بچرخانید و با انگشتان خود به آرامی فشار دهید تا آب صابونی به آن نفوذ کند.
 • هرگز سعی نکنید یک لکه را با مالش دادن ترمه تمیز کنید. این امر باعث لایه‌برداری یا ایجاد سوراخ در ترمه می‌شود. درعوض، ترمه را به مدت 2 تا 5 دقیقه به آرامی فشار دهید.
 • در صورت نیاز می‌توانید رومیزی ترمه را برای 10 تا 20 دقیقه در آب بگذارید تا خیس بخورد. مراقب باشید که ترمه برای مدت طولانی در آب رها نشود.
 • از بیرون کشیدن ترمه خیس از آب خودداری کنید، زیرا این امر باعث کشیده شدن الیاف ظریف ترمه می‌شود. درعوض، آب سینک را تخلیه کرده و رومیزی ترمه را به‌ آرامی گلوله کنید. با فشار ملایم دستان، آب اضافی ترمه را بگیرید. مراقب باشید که در طول فشردن، از جمع شدن، کشیده شدن یا پیچ خوردن ترمه جلوگیری شود.

طریقه شستن رومیزی ابریشمی

شستشوی رومیزی ابریشمی به دقت و ملایمت بالایی نیاز دارد. می‌توانید رومیزی ابریشمی خود را با استفاده از چرخه شستشوی ظریف ماشبن لباسشویی بشویید، اما توصیه می‌شود برای مراقب بیشتر ازالیاف ابریشم، شستشوی رومیزی ابریشمی را به صورت دستی و در سینک ظرفشویی انجام دهید.

 • سینک ظرفشویی را با آب سرد یا خنک پر کنید تا به حفظ رنگ ابریشم کمک شود. سپس مقداری شوینده ملایم به آب اضافه کنید.
 • رومیزی ابریشمی را در آب صابونی قرار داده و برای چند دقیقه در آب بچرخانید. ابریشم به سرعت آلودگی‌ها‌ را آزاد می‌کند، بنابراین نیازی به شستشوی طولانی مدت این الیاف ظریف وجود ندارد.
 • سینک را تخلیه کرده و رومیزی ابریشمی را باملایمت آبکشی کنید.

نکته مهم: ابریشم پروتئینی است که شباهت زیادی به موی انسان دارد، بنابراین با ابریشم مانند موهای خود رفتار کنید. به این معنی که از مواد شوینده خشن برای شستشوی رومیزی ابریشم استفاده نکنید.


«مقاله مرتبط: چگونه کتانی سفید را تمیز کنیم؟»

روش شستن رومیزی قلاب بافی

یک رومیزی قلاب بافی همان چیزی است که برای تحت تاثیر قرار دادن میهمانان به آن نیاز دارید، اما تنها در صورتی که رومیزی قلاب بافی شما تازگی و تمیزی خود را حفظ کرده باشد. به همین دلیل مهم است که نحوه صحیح شستشوی رومیزی قلاب بافی را یاد گرفته و از این گنجینه‌های زیبا به خوبی مراقبت کنید. برای سفید کردن و شستشوی رومیزی قلاب بافی، بدون آسیب رساندن به نخ‌های ظریف آن، یکی از روش‌های زیر را امتحان کنید.

روش شستن رومیزی قالب بافی  
 • خیساندن در سرکه سفید

کمی سرکه سفید تا حد زیادی لکه‌های سرسخت روی رومیزی شما را از بین می‌برد. رومیزی قلاب بافی خود را در محلولی متشکل از 3 لیتر آب و 2/1 فنجان سرکه غوطه‌ور کنید و اجازه دهید برای چند ساعت خیس بخورد. هر چند دقیقه یک ‌بار رومیزی را فشار دهید تا محلول آب و سرکه به الیاف آن نفوذ کند. به تدریج، لکه‌ها کمرنگ شده و محلول شما زرد می‌شود. اگر محلول سرکه در از بین بردن لکه‌ها موفق نبود، رومیزی خود را در محلولی از 7 لیتر آب و 4/1 فنجان بوراکس خیس کنید.

 • ضربات تند و سطحی با پنبه و مایع ظرفشویی

یک روش دیگر برای از بین بردن لکه‌های قدیمی از روی رومیزی قلاب بافی، کمک گرفتن از پنبه است. مقداری پنبه را به شامپوی رقیق شده یا مایع ظرفشویی آغشته کنید. به دلیل اهمیت آبکشی آسان و به‌جا نماندن آثار مواد شوینده بر روی رومیزی، توصیه می‌شود برای شستشوی رومیزی خود از مایع ظرفشویی هوم پلاس استفاده کنید. مایع ظرفشویی هوم پلاس با ترکیب منحصر به فرد خود، پس از آبکشی، ردی بر روی رومیزی باقی نمی‌گذارد. در صورت مواجه شدن با لکه‌های سرسخت‌تری که روغنی یا پروتئینی هستند، می‌توانید از آمونیاک رقیق‌شده برای شستشوی رومیزی استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید که هرگز مواد شوینده مانند شامپو را با آمونیاک مخلوط نکنید، زیرا ممکن است باعث ایجاد بخارهای سوزاننده شود.

 • سفید کردن رومیزی با استفاده از آب لیمو

آب لیمو نیز یکی ‌دیگر از مواد پاک کننده محبوب برای شستشوی رومیزی قلاب بافی است. رومیزی خود را روی یک حوله سفید و تمیز پهن کنید و لکه‌ها را به آب لیموی تازه آغشته کنید. سپس، رومیزی خود را در زیر نور آفتاب و در معرض هوای آزاد پهن کنید و اجازه دهید لکه‌ها به‌طور طبیعی محو شوند.

طرز شستن رومیزی منجوق دوزی

وجود منجوق و پولک روی رومیزی می‌تواند علاوه بر آسیب رساندن به ماشین لباسشویی، تزئینات رومیزی شما را نیز خراب کند. شستشوی رومیزی منجوق دوزی توسط یک خشکشویی که می‌داند چگونه منجوق‌ها را در امان نگه دارد، به افزایش طول عمر رومیزی شما کمک می‌کند. اما در صورت تمایل، می‌توانید با دنبال کردن مراحل زیر، بدون آسیب رساندن به تزئینات، رومیزی منجوق دوزی خود را به صورت دستی بشویید.

طرز شستن رومیزی منجوق دوزی  
 1. رومیزی را برای شستشوی آماده کنید. هرگونه دکمه، مهره یا پولک شل را با چند بخیه دستی محکم کنید. برای تمیز کردن لکه‌های نقطه‌ای، استفاده از پنبه آغشته به نوشابه کافی است.
 2. اگر تصمیم دارید برای شستشوی رومیزی خود از ماشین لباسشویی استفاده کنید، رومیزی منجوق دوزی خود را درون یک کیسه مشبک شستشو گذاشته و در ماشین لباسشویی قرار دهید.
 3. رومیزی را به آرامی با دست و در آب گرم شسته و یا ماشین لباسشویی را بر روی چرخه شستشوی ظریف با آب سرد تنظیم کنید. با استفاده از یک شوینده ملایم، بدون آسیب رساندن به رنگ رومیزی، آن را تمیز کنید. از یک چرخه کوتاه 2 تا 3 دقیقه‌ای برای شستشوی رومیزی منجوق دوزی در ماشین لباسشویی استفاده کنید. یک چرخه کامل می‌تواند علاوه بر محو کردن رنگ، باعث پارگی یا آسیب دیدن منجوق‌ها شود.
 4. بسته به اینکه از چه روشی استفاده کرده‌اید، رومیزی را از سینک یا ماشین لباسشویی خارج کنید.
 5. رومیزی را بر روی یک حوله تمیز و سفید پهن کنید تا خشک شود. برای خشک کردن رومیزی‌های منجوق دوزی نخی یا مهره‌دار هرگز از خشک‌کن استفاده نکنید: گرما و تکان‌های شدید می‌تواند تزئینات ظریف رومیزی شما را از بین ببرد.

نکات مهم در مورد شستشوی انواع رومیزی

 • می‌توانید برای سفید‌تر و روشن‌تر کردن رومیزی‌های نخی خود، مقداری پودر نیل (پودر آبی رنگ لباس شویی) به آب شستشو یا آبکشی اضافه کنید.
 • استفاده از آویزهای بالشت‌دار از ایجاد چین و چروک در رومیزی‌های تازه شسته شده جلوگیری می‌کند. از هر آویز بالشت‌دار یک رومیزی آویزان کرده و فضای زیادی را بین آویزها بگذارید تا هوا بتواند در بین الیاف گردش کند.
 • از قرار دادن رومیزی در کیسه‌های پلاستیکی، جعبه‌های مقوایی یا کشوهای چوبی خودداری کنید. بخار حاصل از پلاستیک پلی‌پورتان و اسید‌های موجود در چوب می‌تواند رومیزی‌ شما را زرد یا کدر کند.
 • هیچگاه رومیزی‌های خود را با روکش پلاستیکی نپوشانید. این کار می‌تواند رطوبت را به‌ دام انداخته و باعث یک واکنش شیمیایی شود که منجر به تغییر رنگ رومیزی شما می‌شود. در عوض، رومیزی‌ها را با یک ورق پنبه‌ای یا روبالشتی 100 درصد سفید بپوشانید.
 • همچنین می‌توانید برای انبار کردن رومیزی خود، با پیچاندن آن‌ به دور یک لوله مقوایی از ایجاد چین و چروک در آن‌ جلوگیری کنید. اگر قصد دارید رومیزی خود را برای بیش از یک هفته کنار بگذارید، مطمئن شوید که مقوا فاقد اسید است تا از ایجاد لکه جلوگیری شود.
 • حداقل دو بار در سال رومیزی‌ها را جمع کرده و به شکلی جدید پهن کنید تا از ایجاد فشار دائم بر روی یک ناحیه جلوگیری شود.
این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.