هوم پلاس / مجله آنلاین / نکات خانه داری / جلوگیری از بخار گرفتن شیشه و آینه‌
تمیز کردن شیشه
1398/12/12

جلوگیری از بخار گرفتن شیشه و آینه‌

یکی از آزاردهنده‌ترین موارد به خصوص در روزهای سرد سال، بخار گرفتن شیشه‌ها و پنجره‌ها است. این مسئله در جاهایی مثل حمام یا مکان‌های مرطوب روی آینه ها هم اتفاق می افتد و در بسیاری از موارد باعث دردسر یا کلافگی می‌شود. با چند راهکار خانگی ساده می‌توان از این موضوع جلوگیری کرد و تمیز کردن شیشه ها را به راحتی انجام داد:

سرکه

تهیه یک محلول نصف به نصف سرکه و آب می‌تواند به تمیزکردن و خلاص شدن از بخار شیشه و آینه کمک کند. شما می‌توانید به جای استفاده از به جای پاک کننده ‌های مخصوص آینه که یک ماده شیمیایی درون آن وجود دارد از این پاک کننده تمام طبیعی استفاده کنید. به سادگی یک فنجان آب و یک فنجان سرکه را درون یک بطری اسپری قدیمی بریزید، بعد یک یا دو قطره مایع ظرفشویی اضافه کنید و اسپری کرده و آینه را با حوله پاک کنید. شیشه باید برای چند روز ضد بخار بماند.

نگران بوی سرکه نباشید چون بعد چند ساعت از بین می‌رود. به جای سرکه و برای داشتن رایحه بهتر می‌توانید از محلول آبلیمو و آب استفاده کنید.

مایع ظرفشویی

استفاده از روکش سبک مایع ظرفشویی نیز می تواند این ترفند را انجام دهد. چند قطره از مایع ظرفشویی را روی کف دست خود ریخته و به پاک کردن سطح شیشه با آن بپردازید. پس از آن مایع ظرفشویی را از روی آینه با آب بشویید. با این روش آینه حدود یک روز ضد بخار می‌شود و بعد از آن می توانید این کار را تکرار کنید.

سشوار

همه روش‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم ترفندهایی پیشگیرانه است که باید قبل از بخار گرفتن انجام داد؛ اما اگر در لحظه گرفتار بخار روی آینه یا شیشه شدید، می‌توانید به سرعت با یک سشوار بخار را در چند ثانیه از بین ببرید.

دوش آب سرد

بخار گرفتن شیشه و آینه در محل که هستید به خاطر جریان هوای گرم یا بخار گرمی است که در محیط وجود دارد. اگر در حمام هستید می توانید قبل از استفاده از دوش آب گرم، به مدت ۳۰ ثانیه دوش آب سرد را باز کنید. به این ترتیب شیشه یا آینه بسیار دیرتر با بخار آب گرم پوشیده می‌شود. به خاطر داشته باشید که بالاخره بخار شکل می گیرد، بنابراین اگر از دوش فوق العاده طولانی استفاده می‌کنید ، ممکن است هنگام حضور بخار را روی آینه خود مشاهده کنید.

تمیز کردن شیشه

باز و بسته کردن در و پنجره

بعد از تشکیل شدن بخار روی شیشه و آینه‌ها می توان با باز و بسته کردن چند ثانیه‌ای در یا پنجره ها به سرعت به از بین بردن بخار اقدام کرد.

محلول گلیسیرین

در محلولی که برای شستشو یا پاک کردن شیشه و آینه ‌ها به کار می برید چند قطره گلیسیرین بریزید تا شیشه ها دیرتر بخار بگیرند.

شیشه پاک کن ضد بخار

شیشه پاک کن ضدبخار و ضدگرد و غبار هوم پلاس، علاوه بر اینکه سطوح شیشه ای و آینه ها را تمیز می‌کند، مانع از تشکیل بخار و نشستن زودهنگام گرد و غبار روی این سطوح می‌شود. این شوینده، مانع از ایستایی قطرات باران روی سطوح می‌شود که درنتیجه می‌توان از آن برای تمیزکردن شیشه اتومبیل هم استفاده کرد.

   
این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.