مجله آنلاین / شستشو با ماشین ظرفشویی

جولای 13, 2020

1 - یکی از اشتباهاتی که بین بسیاری از خانم‌های خانه‌دار رایج شده است، آبکشی کردن ظروف قبل از قرار دادن آن‌ها داخل ماشین است. این کار علاوه بر آنکه باعث هدر رفت آب می‌شود، به دلیل زدودن چربی و کثیفی از سطوح ظرف باعث تماس بیشتر ماده شوینده با ظرف می‌شود. زیرا در تمامی مواد شوینده ذرات سختی وجود دارند که برای سابیدن و بهتر شسته شدن ظروف کثیف طراحی شده‌اند و در صورتی که ظرف‌ها قبل از چیده شدن در ماشین آبکشی شوند، این ذرات سخت روی ظروف کارآیی خود را ندارند و نحوه عملکرد آن برای زدودن کثیفی کاهش می‌یابد؛ بنابراین فقط کافی است با یک دستمال ذرات باقی مانده غذا را از سطح ظرف پاک کرده و آن را داخل ماشین بگذارید.2 - ماشین ظرفشویی را بیش از حد پر نکنید، ظروف را در فواصل منظم طوری در ماشین ظرفشویی قرار دهید که به همه آنها آب برسد. 

3 - انتخاب برنامه شستشو باید متناسب با تعداد ظروف و کثیفی آنها باشد در غیر این صورت شستشوی مناسب انجام نخواهد گرفت و در پایان ناراضی خواهید بود.


4  - با توجه به سختی زیاد آب در مناطق مختلف ایران حتما از پر بودن مخزن نمک ظرفشویی اطمینان حاصل کنید زیرا نمک ظرفشویی کار سختی گیری از آب را قبل از شستشو و آبکشی انجام میدهد.


برای نتیجه گیری بهتر استفاده از مایع جلادهنده نیز توصیه مشود.


5  - بعد از 50 تا 60 بار استفاده از ماشین ظرفشویی یک جرم گیر مایع مخصوص ماشین ظرفشویی را بصورت واژگون داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید و خالی از ظروف، برنامه ای با دمای 60 را اجرا کنید.


6  - حد اقل هفته ای یکبار فیلتر موجود در کف ماشین ظرفشویی را تمیز کنید، با گرفتن این فیلتر توسط ذرات غذا تخلیه آب با مشکل مواجه شده و باعث سوختن پمپ تخلیه در درازمدت می شود. ضمن اینکه باقیماندن ذرات غذا موجب بوی نامطبوع در ماشین ظرفشویی می گردد، در بسیاری مواقع گرفتگی بازو‌های آبپاش در ماشین ظرفشویی علت کدر شدن و کثیف ماندن ظروف در ماشین ظرفشویی است و باعث می‌شود که مرحله آبپاشی به درستی انجام نشود، بنابراین توصیه می‌شود هر چند وقت یک بار بازو‌های آبپاش را به خوبی تمیز کنید تا هر گونه گرفتگی نازل‌های آب برطرف شود.روش شستشوی فیلتر ماشین ظرفشویی چگونه است؟


قسمت تخلیه که در کف ماشین ظرفشویی قرار گرفته است دارای یک توری از جنس استیل می باشد که این توری دارای منافذ بسیار ریزی است تا از ورود پسماندهای غذا به قسمت تخلیه جلوگیری کند اما ماندن پسماندهای غذا و جرم گرفتن این توری باعث رشد باکتری ها و ایجاد بوی نامطبوع در ماشین ظرفشویی می شود، به شما پیشنهاد می شود پس از هر بار استفاده از ماشین ظرفشویی این توری را از پسماند غذاها خالی کنید و حتماً فراموش نکنید که هر چند وقت یک بار فیلتر ماشین ظرفشویی خود را با استفاده از یک برس و یا مسواک تمیز کنید. برای خارج کردن این فیلتر باید سبد پایین را خارج کنید، درب فیلتر را برخلاف عقربه های ساعت بچرخانید تا باز شود و حالا می توانید فیلتر را در آورده و آن را نظافت کنید و بعد آن را در جای خود قرار دهید و آن در جهت عقرب های ساعت بچرخانید تا قفل شود و هر دو فلش طراحی شده، روبه روی هم قرار بگیرند. (مراجعه  به دفترچه راهنما)


7  - به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی و آب و مواد شوینده و کمک به حفظ محیط زیست تا حد امکان از ظرفیت کامل ماشین ظرفشویی استفاده کنید.


8  - نظافت منظم ماشین ظرفشویی عمر دستگاه را افزایش می دهد و مصرف انرژی آن را کاهش می دهد.


9 - یک اشتباه رایج در استفاده از ماشین ظرفشویی، استفاده از مواد شوینده نامناسب می باشد، شوینده مخصوص ماشین ظرفشویی با مایع ظرفشویی دستی متفاوت است. گرچه هر دو این محصولات ظروف غذای ما را تمیز می­ کنند، اما اینکار را به شیوه های مختلفی انجام می­ دهند. استفاده از مایع شوینده دستی در داخل ماشین ظرفشویی باعث بوجود آمدن کف بسیار زیاد می شود که می تواند منجر به آسیب زدن به دستگاه شود. 

گردآوری

علیرضا حیدری نکو- واحد تحقیق و توسعه گروه صنعتی پاکشو

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *