مجله آنلاین / شستشو با ماشین ظرفشویی

اسفند ۱۰, ۱۳۹۸

ایده قرار دادن نمک در ماشین ظرفشویی ممکن است کمی عجیب به نظر برسد، بنابراین ما در اینجا به حقایقی درباره نقش نمک ماشین ظرفشویی اشاره می کنیم که ثابت می کند استفاده از آن در ماشین ظرفشویی چقدر ضروری است.نمک ظرفشویی چیست ؟


نمک ظرفشویی همان کلرید سدیم می باشد ، همان ماده شیمیایی که نمک سفره را تشکیل می دهد ولی هرگز نباید از نمک سفره در ماشین ظرفشویی استفاده کرد زیرا شامل افزودنی هایی است که به ماشین ظرفشویی صدمه می زند .


نمک ظرفشویی در واقع وارد ماشین ظرفشویی نمی شود بلکه وارد قسمت سختی گیر آب ماشین ظرفشویی می شود و قبل از شستشوی ظروف آب مورد نیاز جهت شستشو و آبکشی را نرم می کند.اما سختی آب چیست؟


به زبان ساده  ، زمانیکه نمکها و مواد معدنی محلول در آب از یه اندازه مشخص زیادتر بشه  ، میگیم آب سختی داره ، این نمک ها بیشتر  عبارتند از : کلسیم ، منیزیم  و.... بنابراین هر چقدر این مواد داخل آب بیشتر باشه سختی آب بیشتره.


سختی آب فهمیدیم چیست ، حال فرض کنید همون آب سخت رو روی کتری گذاشتیم و آب به جوش میاد، زمانیکه آب داغ میشه ، شروع میکنه به بخار شدن اما مواد محلول در آب نمیتونن بخار بشن و بصورت مواد چسبنده سفید رنگی ته نشین میشن.مواد چسبنده سفیدی که بر اثر ته نشین شدن مواد محلول در آب بوجود میاد رسوب آب نام داره،


این رسوبات  معمولا به شکل مواد جامد و سفید رنگ بر روی المنتهای گرم کننده داخل ماشین ظرفشویی  می چسبند و به مرور زمان بیشتر می شوند، پس  هرچقدر سختی آب بیشتر باشه رسوب گذاری بر روی المنتهای گرم کننده داخل ماشین ظرفشویی  سریعتر اتفاق میفته و این باعث استهلاک سریعتر ماشین ظرفشویی و مصرف برق بیشتر می شود.


علاوه بر این شستشوی و ابکشی ظروف با آب سخت باعث  لک شدن و ایجاد رسوبا ت سفید رنگ بعد از خشک شدن روی ظروف میشود.


واحدسختی گیر آب ماشین ظرفشویی از رزین های تبادل یونی تشکیل شده است ،با جذب منیزیم و کلسیم موجود در آب توسط این رزینها آب سخت تبدیل به آب نرم جهت شستشو و آبکشی میشود و سدیم ناشی از انحلال نمک ظرفشویی صرف احیای این رزینها جهت سختی گیری مجدد آب می شود.


نمک ظرفشویی دارای دانه های بزرگتری نسبت به نمک معمولی است تا با انحلال آرام کمک کند تا واحد سختی گیر آب ماشین ظرفشویی  مسدود نگردد.


نمک های بی کیفیت ممکن است برخی از ناخالصی ها مانند آهن و کربنات را شامل باشند و این امر عمل سختی گیری را با مشکل روبرو می کند و یا حتی ممکن است جرم و رسوب را تشدید کنند.


به طور کلی با نرم شدن آب جهت شستشو و آبکشی موارد زیر اتفاق خواهد افتاد:


با سختی گیری آب رسوبات آهکی در قسمتهای مختلف ماشین ظرفشویی به حد اقل خواهد رسید و این باعث طول عمر ماشین ظرفشویی و تقویت عملکرد آن خواهد شد، همچنین از ایجاد لکه روی ظروف جلو گیری خواهد شد و این امر منجر به درخشندگی بیشتر می شود.


با توجه به اینکه تمام تولید کنندگان ماشین های ظرفشویی و مواد شوینده می خواهند که شما بهترین نتیجه را از ماشین خود بگیرید بنابراین آب نرم (بدون املاح )یکی از مهم ترین عوامل برای رسیدن به این هدف میباشد.


نمک فعال کننده باعث رسوب زدایی فیلتر سختی گیر آب شده و باعث می شود همیشه آب بدون سختی به سیستم شستشو وارد شود.


نکته مهم: قرص های سه کاره هرگز باعث فعال شدن سیستم سختی گیر آب نمی شوند.


بنابراین جهت گرفتن بهترین نتیجه همیشه مخزن نمک ماشین خود را از نمک پر کنید.


قرص های سه کاره دخالتی به سیستم سختی گیری آب نداشته و هرگز نمی توانند کار نمک را به تنهایی انجام دهند.اثرات مخرب عدم استفاده از نمک ماشین ظرفشویی


- گرفتگی جتهای آب پاش ماشین ظرفشویی و تشکیل رسوب بر روی المنتهای گرم کننده داخل ماشین که باعث کاهش بازده گرمایی و قدرت شویندگی و همچنین افزایش مصرف انرژی برق و کاهش طول عمر ماشین ظرفشویی می گردد.


- املاح معدنی و سختی آب باعث ایجاد لکه و یا یک لایه سفید بر روی ظروف می گردد.


 

نمک ماشین ظرفشویی مهم ترین اصل برای کاهش تعمیر ماشین ظرفشویی به شمار می رود.


اگر نمک و قرص وپودر ماشین ظرفشویی و مایع جلا دهنده  به مقدار کافی و مناسب در حین شستشو استفاده شوند، هزینه تعمیرماشین  ظرفشویی را تا حدود زیادی کاهش می دهند.مهندس علیرضا حیدری نکو - کارشناس مسئول واحد تحقیق توسعه پاکشو

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *