مجله آنلاین / بهداشت ظروف / شستشو با دست

بهمن ۲۶, ۱۳۹۸

خیلی وقت‌ها در زمان شستن ظرف ها بعد از شستن کوهی از ظرف های کثیف، به جای خستگی، احساس آرامش ذهنی بیشتری می‌کنیم و انگار که باری از روی دوشمان برداشته شده باشد، نفس راحت می‌کشیم.


بر اساس یک مطالعه جدید که در ژورنال Mindfulness منتشر شده بیان می‌شود که شستن ظروف، یک روش عالی برای کاهش استرس است و در واقع می تواند سلامت روان را تقویت کند. شاید همه ما قبلا این موضوع را در زندگی خود تجربه کرده باشیم، اما حالا ادعایی‌ست که پایه و اساس علمی دارد.


در این مطالعه عنوان شده که در زمان شستشوی ظروف، اثر تماس آب گرم و کف مایع ظرفشویی با پوست و رایحه همزمان مایع شوینده و لمس ظروف می‌تواند احساس خوشایند و آرامش ذهنی به افراد بدهد.


علاوه بر این در حین شستشوی ظروف بهتر است حواسمان به همین کار و بهتر شستن ظرف‌ها و رعایت جزئیات بهداشت ظروف باشد. توجه به آبکشی، کف و چربی زدایی، می تواند تمرکز بر این کار را بالا ببرد. ذهن آگاهی، عملی است که افکار منفی یا حواس پرتی را از بین می برد تا امکان آگاهی کامل از احساسات و حواس خود فرد در لحظه کنونی فراهم شود. این امر که استرس و اضطراب را کاهش می دهد و خطر ابتلا به افسردگی را کم می کند، در زمان شستشوی ظروف هم تاثیر دارد.چطور شستن ظروف را خوشایند کنیم؟


دسته بندی ظروف کثیف:


اگر بعد از خوردن ناهار يا شام حال و حوصله ندارید بلافاصله ظرف ها را بشوييد، حداقل آنها را دسته بندي کنيد؛ چرا که با اين کار رغبتتان براي رفتن به آشپزخانه و مرتب کردن آن ها و انجام امور بهداشت و شستشوی سریع ظرف‌ها بيشتر خواهد شد. ظرف هاي شبيه به هم را در داخل هم بگذاريد تا دسته بندي شوند.


شستن ظرف هانگذاريد ظرف ها خشک شوند:


اگر چربي، کثيفي و غذاي باقي مانده به ظرف ها خشک شوند، در زمان شستشوی ظروف بايد وقت و انرژي بيشتري صرف کنيد بنابراين اگر قصد داريد ظرف ها را با تأخير بشوييد، بهتر است مطمئن شويد که خشک نمي‌شوند. مي توانيد ظرف ها را در سينک بگذاريد و روي آن ها کمي آب بريزيد.بعضي ظرف ها بايد با تاخير شسته شوند:


لازم نيست به زور قابلمه اي را که ته ديگ به آن چسبيده تميز کنيد يا اگر غذا را سوزانده‌ايد، نبايد همان لحظه قابلمه را تميز کنيد؛ زيرا انرژي و وقت خود را هدر مي دهيد. کمي در اين ظرف ها آب بريزيد و آنها را برای بعد کنار بگذاريد.مایع ظرفشویی مناسبی انتخاب کنید:


 بهتر است مایع ظرفشویی خیلی غلیظ نباشد تا باعث آبکشی راحت ظروف شود. مایع ظرفشویی هوم پلاس با قابلیت آبکشی راحت و سریع از روی ظروف، گزینه‌ای مناسب برای زمانی است که با ظرف‌ها تنها شده‌اید و می‌خواهید با شستن ظروف استرس خود را کاهش دهید!منابع:


time.com

lifehack.org

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

یک دیدگاه برای “شستن ظرف ها حالمان را بهتر می‌کند!”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *