مجله آنلاین / بهداشت ظروف / شستشو با دست

بهمن ۸, ۱۳۹۸

بحران کم آبی و کمبود انرژی‌های حیاتی و حرکت چون برق و باد زمان را می‌توان با استفاده از تکنولوژی‌‌های روز جبران کرد. روش‌های سنتی شستن ظروف درباره‌ی هیچ‌کدام از موارد بالا آن‌ قدری به کمک شما نخواهد آمد، هرچند هنوز هم راه‌کارهایی وجود دارد که کمتر وقت و آب را هدر بدهد‌. با مطلب همراه باشید تا علاوه بر روش‌های بهینه سنتی، درباره‌ی یکی از بهترین راه‌کارهای زندگی مدرن هم بیشتر بدانید.


قبل از شروع هر کاری این را بدانید که اسراف آب و الکتریسیته از یک طرف و هدر دادن زمان گران‌ بهایی که می‌توان کنار خانواده و دوستان گذراند از طرف دیگر، همه‌ی ما را به سمت استفاده از ماشین‌های ظرفشویی متمایل خواهد کرد.


هرچه ‌قدر هم که با تکنولوژی و روش‌های زندگی مدرن مخالف باشید، قبول خواهید کرد که استفاده از راهکارهای امروزی بیشتر به شما کمک خواهد کرد.  در این مطلب از چند و چون استفاده از ماشین‌های ظرفشویی و میزان تمیزکنندگی مواد شوینده‌ی آن‌ها خواهیم گفت تا با خیال راحت به سراغ آن‌ها بروید.شستن ظروف


شستشوی سریع ظروف


اگر ماشین ظرفشویی در خانه ندارید خواندن این بخش حتما به شما کمک خواهد کرد. همه می‌دانند شستن ظروف کاری نیست که کسی از آن لذت خاصی ببرد؛ اما کاری ضروری و لازم است که باید به آن تن داد. نمی‌شود ظرف‌ها را بعد از هر بار استفاده، ریخت توی سطل زباله یا همیشه از ظروف یک‌بار مصرفی استفاده کرد که جان محیط زیست را ذره ذره می‌گیرند. استفاده از روش‌های مادران و مادربزرگانمان برای سرعت بخشی و کیفیت پاکیزگی ظروف اینجا به کارمان می‌آید:


استفاده از یک لگن پر از آب جوش و قرار دادن ظرف‌ها توی آن. این کار بهترین روش چربی‌زدایی سنتی از ظرف‌هاست و علاوه بر آن در وقت شما و میزان آب مصرفی هم صرفه‌جویی می‌شود.


استفاده از مایع ظرف‌شویی مناسب هم در شست‌وشوی سریع ظروف به شما کمک می‌کند. از مایع ظرفشویی استفاده کنید که حاوی حلال‌های چربی و ترکیبات ضد باکتری باشند. استفاده از این نوع مایع باعث صرفه‌جویی در میزان مصرف آب می‌شود. حلال‌ها و ترکیبات ضد باکتری با سرعت بیشتری آلودگی را از بین می‌برند.


توجه کنید که هرچه از مایع ظرفشویی بیشتری استفاده کنید، به آب بیشتری برای شستن مایع از روی ظروف نیاز خواهید داشت. پس در انتخاب نوع مایع و اندازه‌ی آن دقت کنید.


پیش از شستن ظرف‌ها و قرار دادن آن‌ها در آب، مواد غذایی مانده بر بشقاب ها را تمیز کنید. اگر غذای سوخته یا چربی‌های منجمد شده بر روی ظروف وجود دارد، می‌توانید آن‌ها را در آب ‌نمک در حال جوشیدن قرار دهید تا ذره ذره از بدنه‌ی ظرف جدا شوند و سپس آن‌ها را شسته و آب‌کشی کنید.


صرفهجویی در وقت و هزینه


استفاده ار روش‌های سنتی شستن ظروف اغلب وقت‌ها به صرفه نیستند. با نگاه به آمارها مشخص می‌شود که میزان آب و برق مصرفی هنگام شستن ظرف‌ها با ماشین ظرفشویی بسیار کمتر است تا شستشوی سنتی. اگرچه شیوه‌ی استفاده از ماشین هم بسیار اهمیت دارد و اگر به دستورالعمل‌های موجود در دفترچه‌ها توجه نشود، تفاوت میان این دو راهکار به سختی قابل درک خواهد بود. اما چگونه ماشین‌های ظرفشویی در بهینه کردن وقت و هزینه به شما کمک خواهند کرد:
  • قبل از گذاشتن ظروف داخل ماشین حتما مواد باقی‌مانده در آن‌ها را با دستمال تمیز کنید.

  • به نوع چیدن ظرف‌ها در ماشین دقت کنید. ظرف‌های بزرگ‌تر را جایی قرار دهید که جلوی جریان آب را نگیرد. ماشین را خیلی خالی یا خیلی پر نکنید. برای چند تکه ظرفی که به تنهایی استفاده کرده‌اید، ماشین را کار نیاندازید. حتما از تمام ظرفیت ماشین استفاده کنید.

  • به میزان تعداد ظروف و کیفیت چربی و کثیفی آن‌ها ماشین ظرفشویی را تنظیم کنید و از قرص یا مایع شوینده‌ی مناسب استفاده کنید.

  • از دستورا‌لعمل‌های دفترچه‌ی راهنما استفاده کنید و برنامه‌ی ذخیره‌ی مصرف انرژی را روی ماشین فعال نمایید.

  • از مواد شوینده‌ی مخصوص ماشین ظرف‌شویی استفاده کنید.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

یک دیدگاه برای “صرفه‌جویی در وقت و هزینه موقع شستن ظروف”

  1. امکانات خوبه وباید لذت آنرا ببریم من از خرید آن ناراحت نیستم وهمیشه در حد توانم با خرید لوازم جدید حس خوبی دارم چون ورزش میکنم وبا برنامه ریزی مسیر مشخصی ترسیم کردم می دانم کجا از چی باید استفاده کنم ولی نگران خانمها در منزل هستم چون با مدرن شدن وسایل تحرک آنها کمتر کسل تر فضای خانه سنگین تر از همیشه برای آنها میشود کار منزل خودش ورزش محسوب میشود ودر اصطلاحات امروزه ایروبیک قلمداد میکنند ولی خانواده بدانند داروی موقتی هست مارا عادت می دهند ودر نبود آن وحتی چند روزی برای رفتن به تعمیر ما سردر گم وناراحت خواهیم بود پس اگر هم داشتیم وبه روز بودیم نگذاریم زیبای هنر یک زن زیر سوال رود شاید خانمها بگویند اگه اینطور هست شما آقایان هم با خودرو نروید یا پیاده ویا از اتوبوس ومترو استفاده کنید که واقعا لازم است ما هم خود را عادت ندهیم به تکنولوژی ولی هر چه فکر میکنم حالمان خوب نیست ….همه چی را با هم قاطی نکنیم …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *