فروردین 26, 1399

نقش مایع کمک شستشو (جلا دهنده ) در ماشین ظرفشویی

مایع کمک شستشو  به منظور، بی لکه بودن و براق شدن ظروف بخصوص ظروف شیشه‌ای  پس از هر بار شستشو  و  بهبود فرآیند خشک‌ شدن ظروف در ماشین ظرفشویی (تسریع فرایند خشک شدن ) فرموله شده است. تقریبا اکثر ماشین‌های ظرف‌شویی محفظه‌ی جداگانه‌ای برای اضافه کردن مایع کمک شستشو  دارند.

مواد به کار رفته در مایع کمک شستشو به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تنش سطحی آب استفاده شده در فرآیند شستشوی ماشین ظرفشویی را کاهش دهد.

به زبان ساده جلا دهنده باعث می‌شود قطرات آب روی ظرف‌ها به صفحات پهن تبدیل شوند. وقتی از جلا دهنده استفاده می‌کنید، در مرحله آبکشی، زمانی که ماشین ظرفشویی آب داغ را روی ظرف‌ها اسپری می‌کند، قطره‌های کروی آب روی سطح ظروف تشکیل نمی‌شوند و در عوض از روی ظرف سر خورده، به پایین  جاری شده  و با کمک پمپ تخلیه به بیرون می‌روند که نتیجه آن شکل‌گیری لکه‌های کمتر بر روی ظرف‌ها و شیشه‌ها است.

آیا می‌توان از مایع کمک شستشو (جلا دهنده) در ماشین ظرفشویی استفاده نکرد؟

عدم استفاده از مایع جلا دهنده در کوتاه مدت ممکن است نتیجه آن‌چنان ناگواری در کیفیت شستشوی  ظروف نداشته باشد زیرا ظروف شما باز هم به وسیله سیستم گرمایشی ماشین ظرفشویی  خشک خواهند شد اما به دلیل حرکت بیش از حد آب روی سطح ظروف، احتمالا شاهد بروز لکه‌هایی روی ظروف خواهید بود.

این لکه‌ها  بر روی ظروف چینی و ظروف شیشه‌ای گران و با کیفیت بیشتر  نمایان می‌شود و در طولانی مدت ممکن است تاثیر قابل‌توجهی بر کیفیت فرآیند ظرف‌شویی و ظاهر ظرف‌های شما داشته باشد .

با توجه به سختی بیش از حد آب در اکثر نقاط کشور و بروز لکه‌های ناشی از آن توصیه می‌شود از مایع کمک جلا دهنده حتما استفاده کنید تا از بهینه بودن فرآیند ظرفشویی و سلامت ظروف گران‌بهای خود اطمینان حاصل کنید.

نمک ماشین ظرفشویی چیست و چه وظیفه ای دارد؟

آیا با مصرف قرص ماشین ظرفشویی  چند کاره دیگر نیاز به مایع جلادهنده نیست؟

بسیاری از شرکت‌های تولید کننده قرص ظرفشویی چند کاره بیان می‌کنند که در ترکیب قرص‌ها ماده‌ی  کمک شستشو نیز وجود دارد، ولی با توجه به سختی بیش از حد آب در اکثر مناطق کشور، استفاده از مایع کمک شستشو در محفظه‌ی مخصوص تاثیر بسیار بیشتری دارد، زیرا این مایع در زمان آبکشی ظروف در انتهای فرایند شستشو به آب آبکشی اضافه می‌شود و به فرایند خشک شدن و عدم لکه گذاری روی ظروف شیشه‌ای کمک فراوانی می‌کند.

همچنین باید توجه کرد که نحوه قرار دادن ظرف ها در ماشین ظرفشویی بر طرز خشک شدن آن ها تاثیر می‌گذارد.

از تماس ظرف ها با هم جلوگیری کنید.

کاسه ها و ظرف های گود را در زاویه ای قرار دهید که آب در آن ها جمع نشود.

همیشه اول قفسه پایینی را خالی کنید زیرا اگر آب در ظرف های قفسه بالا مانده باشد، بر روی ظروف پایین نمی‌ریزد. هدف اصلی استفاده از مایع جلادهنده جلوگیری از ایجاد لک روی ظروف و کمک به خشک شدن هرچه بهتر از آنهاست. بنابراین اگر می‌خواهید بعد از مدتی ظاهر ظروف کدر نشده و زیبایی ظاهرشان از بین نرود و از طرف دیگر در مصرف انرژی صرفه جویی کنید، می‌توانید از این مایع به هنگام شستشوی ظروفتان استفاده کنید.

گردآورنده: مهندس علیرضا حیدری نکو - کارشناس مسئول واحد تحقیق توسعه پاکشو

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *